Stany Zjednoczone gotowe do uderzenia lądowego w Syrii?
Stany Zjednoczone nie zawahają się wspomóc sił lokalnych uderzeniami z powietrza lub bezpośrednią akcją na ziemi - oświadczył szef Pentagonu Ash Carter.
2015-10-27, 22:02
Posłuchaj
Syryjski prezydent zgadza się na przedterminowe wybory w kraju. Relacja Wojciecha Cegielskiego/IAR
Dodaj do playlisty
Carter zapowiedział, że amerykańskie lotnictwo zintensyfikuje naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii i w Iraku. Będzie też wspierało siły lokalne w walce przeciwko dżihadystom poprzez rozszerzoną operację powietrzną oraz okazjonalne akcje lokalne na ziemi - oświadczył szef Pentagonu.
Carter omawiając przed senacką komisją przebieg kampanii przeciwko islamistom, powiedział, że musi ona ewoluować w zależności od tego, co dzieje się na ziemi. Wzmocnienie operacji planowane jest w rejonie bastionu dżihadystów - Rakki w Syrii oraz koło Ramadi w Iraku.
Wojna domowa w Syrii trwa od przeszło czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi. Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie. Następnie konflikt przeobraził się w wojnę domową.
W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi. Pod koniec czerwca 2014 roku bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat.
REKLAMA
W syryjskiej wojnie zginęło ponad 260 tysięcy ludzi, a kilka milionów opuściło kraj.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>
Rosja i USA z sojusznikami prowadzą równoległe operacje lotnicze w tym kraju. Międzynarodowa koalicja rozpoczęła naloty na dżihadystów w Iraku i Syrii w sierpniu 2014 roku. Rosja, która włączyła się do konfliktu syryjskiego 30 września, deklaruje, że jej lotnictwo również zwalcza IS, ale - jak podają źródła zachodnie - dokonuje nalotów także na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Asada.
RUPTLY/x-news
REKLAMA
Syryjski węzeł gordyjski
Państwa zachodnie domagają się ustąpienia Asada, jednak według Kremla, jest to jedyny, prawowity przywódca Syrii. Moskwa uważa, że bez porozumienia z dyktatorem nie będzie możliwe zakończenie konfliktu. Rosja i USA wciaż nie mogą się porozumieć w sprawie sposobów rozwiązania problemu syryjskiego.
W sobotę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow mówił w wywiadzie telewizyjnym, że Rosja jest gotowa wesprzeć nalotami Wolną Armię Syryjską (WAS) i ściśle współpracować z USA w zwalczaniu ugrupowań terrorystycznych. Wyraził opinię, że w Syrii powinny odbyć się wybory parlamentarne i prezydenckie jako element politycznego rozwiązania kryzysu. Podkreślił, że Rosja nie chce brać pod uwagę tylko interesów samego syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada czy opozycji, lecz interesy całej Syrii.
Amerykański sekretarz stanu John Kerry mówił w czwartek w Berlinie, że Stany Zjednoczone, Iran, Rosja i Europa są zgodne co do tego, że to Syryjczycy powinni wybrać swe przyszłe przywództwo, ale że na przeszkodzie stoi prezydent Asad.
Kerry, Ławrow, a także szefowie dyplomacji Arabii Saudyjskiej i Turcji rozmawiali w piątek w Wiedniu na temat Syrii. Nie udało się zasadniczo zbliżyć stanowisk, ale rozmowy uznano za pożyteczne i postanowiono je kontynuować.
REKLAMA
Źródło: ENEX/x-news
Rosyjski deputowany Aleksandr Juszczenko powiedział w niedzielę po spotkaniu z Asadem, że syryjski prezydent jest gotów zorganizować przedterminowe wybory prezydenckie w kraju i zamierza w nich wystartować. Miałyby to być wybory z udziałem "wszystkich sił politycznych, które chcą, aby Syria dobrze prosperowała".
Powiązany Artykuł
![baszar al-assad asad 1200 free](http://static.polskieradio.pl/images/1294c553-09e8-4732-9ee7-24e53340869b.jpg)
Przedterminowe wybory w Syrii? Prezydent Asad jest gotowy je ogłosić
Asad miał też powiedzieć, że "gotów jest przedyskutować wniesienie poprawek do konstytucji, a także przeprowadzić wybory do parlamentu", jednak "po zwycięstwie nad terroryzmem na terytorium Syrii i wyzwoleniu kraju".
REKLAMA
Kreml, który jest najsilniejszym zagranicznym sojusznikiem Asada, już wcześniej mówił o konieczności przeprowadzenia w Syrii wyborów, ale wypowiedzi Ławrowa wzywające do politycznej odnowy padły po wizycie Asada w Moskwie. Według Ławrowa podczas tej wizyty Kreml mówił syryjskiemu przywódcy o potrzebie postępu politycznego.
RUPTLY/x-news
Syryjscy rebelianci walczący pod sztandarem WAS oświadczyli w sobotę, że Rosja musi najpierw zaprzestać bombardowania ich, zanim zacznie mówić o udzieleniu im wsparcia. Odrzucają oni moskiewski pomysł wyborów, podejrzewając, że jest to wybieg, by utrzymać Asada u władzy.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>
REKLAMA
IAR/PAP/iz
REKLAMA