Policja radzi jak nie paść ofiarą kieszonkowców na cmentarzu

Przed dniem Wszystkich Świętych policja przypomina, by na cmentarzach nie zostawiać osobistych rzeczy bez nadzoru, bo te mogą paść łupem złodziei. Apeluje też, by pilnować dzieci, bo te mogą zgubić się w tłumie.

2015-10-30, 11:29

Policja radzi jak nie paść ofiarą kieszonkowców na cmentarzu
Na początku listopada trzeba pamiętać o tłumach, jakie zbierają się na cmentarzach. Foto: Pixabay

- Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach cmentarzy, to są miejsca, gdzie są duże tłumy ludzi. Takie właśnie miejsca najczęściej wyszukują sobie kieszonkowcy. Jeżeli wybieramy się na groby bliskich, zwróćmy uwagę na to, gdzie mamy dokumenty, czy mamy dobrze schowane pieniądze. Nie zostawiajmy torebek, plecaków czy saszetek z dokumentami na grobie, kiedy zajmujemy się sprzątaniem - powiedział komisarz Andrzej Browarek z Komendy Głównej Policji. Dodał, że najlepiej jest zabrać ze sobą tylko tyle gotówki, ile potrzebujemy. Radzi też, by na cmentarz nie wybierać się samemu.

- Zwróćmy uwagę na nasze dzieci. Jeżeli na cmentarzu jest duży tłum ludzi, trzymajmy dziecko za rękę, starajmy się, by było cały czas przy nas. Jeżeli zauważymy dziecko, które jest pozostawione bez opieki, płacze, zapytajmy, co się stało, zwróćmy się do ochrony albo podejdźmy do policjanta i poprośmy o pomoc - dodał Browarek.

Policjanci jak co roku apelują też do kierowców o ostrożność, dostosowanie się do zmian w organizacji ruchu i zwracanie uwagi na pieszych. Do 2 listopada trwać będzie policyjna akcja "Znicz 2015". W tym roku nad naszym bezpieczeństwem czuwać będzie kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy. Pojawi się więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy.

Funkcjonariusze będą kierować ruchem ulicznym, bowiem przy największych nekropoliach w miastach zmieni się organizacja ruchu. Warto dlatego wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego. Doświadczenia z lat poprzednich pokazują, że tak jest i szybciej i wygodniej.

IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej