W Sokółce prace sondażowe w poszukiwaniu pochówków ofiar UB

2015-11-03, 17:00

W Sokółce prace sondażowe w poszukiwaniu pochówków ofiar UB
Logo IPN. Foto: IPN

W Sokółce rozpoczęły się we wtorek badania sondażowe w miejscach, gdzie - według materiałów historycznych - mogą być pochówki ofiar zbrodni funkcjonariuszy UB w tym mieście. Inicjatorem prac jest miejscowy klub historyczny, pomaga w nich m.in. IPN.

Dr Marcin Zwolski z białostockiego oddziału Instytutu powiedział, że źródła historyczne wskazują, iż dochodziło tam do pojedynczych pochówków. - Wiemy to zarówno z różnych relacji, jak i też jest potwierdzenie ze strony funkcjonariuszy UB: jeden z nich zeznawał, że rzeczywiście na tym terenie pochowano niektóre ofiary - dodał historyk.

Powiązany Artykuł

akta_ipn_śledźtwo_magazyn1200wiki.jpg
Projekt IPN "Kamienie Pamięci"

Chodzi o teren w pobliżu budynku dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (PUBP) w Sokółce. Zatrzymane osoby nie były bowiem przetrzymywane w samym budynku, ale w aresztach zewnętrznych.

Zwolski przyznał, iż teren gdzie prowadzone są badania sondażowe, był po wojnie wykorzystywany. M.in. stała tam stacja paliw, a w latach 60. ubiegłego wieku odnajdowano tam kości. - Mam nadzieję, że uda nam się te miejsca zlokalizować ale bierzemy też pod uwagę taką ewentualność, że te kości zostały już wykopane i gdzieś przeniesione - dodał.

Podkreślił przy tym, iż inicjatorem prac byli miejscowi pasjonaci lokalnej historii ze Stowarzyszenia Historycznego im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej, którzy załatwili wszelkie formalności.

- W pewnych miejscach ludzie czekają aż IPN, albo ktoś inny coś zrobi, pytają kiedy. Tutaj ludzie po prostu wzięli sprawy w swoje ręce, ale nie zrobili tego samowolnie, w sposób nienaukowy, tylko poprosili o pomoc - powiedział dr Zwolski. Zaznaczył, że prace prowadzone są pod nadzorem archeologa.

Sondaże potrwają dwa dni. Krzysztof Oszer ze stowarzyszenia historycznego zwrócił uwagę na pomoc władz Sokółki, które najpierw pomogły załatwić formalności, a teraz np. użyczyły koparki z jednej z komunalnych spółek.

isokolkaeu/You Tube

Jak powiedział, celem działania stowarzyszenia jest propagowanie wartości patriotycznych i poznawanie lokalnej historii. Budynek dawnego PUBP w Sokółce należy obecnie do miasta. W planach jest utworzenie miejsca pamięci. - Jeśli nic nie znajdziemy, to przynajmniej będziemy pewni, że na tym terenie nie ma szczątków ludzkich - dodał Oszer.

Żołnierze wyklęci - serwis specjalny >>>

PAP/iz

Polecane

Wróć do strony głównej