Kryzys migracyjny. Początek relokacji uchodźców z Grecji
Grupa pierwszych 30 osób - cztery rodziny z Syrii i dwie z Iraku - starających się o azyl w UE wyleciała z ateńskiego lotniska do Brukseli, skąd uda się do Luksemburga.
2015-11-04, 09:57
Posłuchaj
Na lotnisku z uchodźcami spotkali się: premier Grecji Aleksis Cipras, szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos oraz minister spraw zagranicznych sprawującego prezydencję Luksemburga Jean Asselborn - podała grecka telewizja.
- 30 osób w obliczu tysięcy, które porzuciły swoje domy w Syrii i Iraku, to kropla w morzu potrzeb. Mamy jednak nadzieję, że z tych kropli powstanie strumień, a potem rzeka człowieczeństwa i wspólnej odpowiedzialności, bo na tych właśnie wartościach zbudowano Unię Europejską - oświadczył grecki premier.
CZYTAJ DALEJ
Powiązany Artykuł
Legendarne lotnisko Tempelhof stało się schronieniem dla imigrantów
Za plecami przemawiającego Ciprasa ustawiono duże zdjęcie przedstawiające trzy Greczynki karmiące dziecko z butelki, podczas gdy matka dziecka, uchodźczyni, stoi obok i przygląda się tej scenie. - To zdjęcie pokazuje prawdziwą, dobrą twarz Europy i w takiej Europie chcemy żyć. Nie w Europie wznoszącej mury i płoty z drutu kolczastego - podkreślił szef greckiego rządu.
REKLAMA
Szef luksemburskiego MSZ Asselborn powiedział, że relokacja pierwszych 30 osób z Grecji to "tylko początek, ale bardzo, bardzo ważny początek". - Ściany, ogrodzenia i druty kolczaste nie mogą być częścią UE - oświadczył, dodając, że jeśli Europa nie zmieni się pod tym względem i nie zwalczy ksenofobii, "wartości UE zostaną w jakiś sposób zniszczone".
Zobacz serwis specjalny:
Kraje UE zatwierdziły 14 września program relokacji 40 tys. uchodźców z Włoch i Grecji, a 22 września - przy sprzeciwie Rumunii, Węgier, Słowacji i Czech - przegłosowały podział kolejnych 120 tys.
Do tej pory z programu relokacji korzystali uchodźcy znajdujący się we Włoszech; na razie odbyły się trzy relokacje - dwie do Szwecji i jedna do Finlandii - z których skorzystało 86 osób. Obecnie trwają przygotowania do kolejnych relokacji z Grecji.
REKLAMA
x-news.pl, DE RTL TV
Ponad 580 tys. imigrantów dostało się w tym roku do Grecji przez granicę z Turcją - przypomina Reuters.
Z kolei unijna agencja ds. granic Frontex podała w środę, że w UE odnotowano w tym czasie ok. 800 tys. "nielegalnych przekroczeń" granicy.
REKLAMA
pp/PAP/IAR
REKLAMA