27. Bieg Niepodległości w Warszawie ku pamięci Danuty Siedzikówny „Inki”

2015-11-10, 11:35

27. Bieg Niepodległości w Warszawie ku pamięci Danuty Siedzikówny „Inki”
Bieg Niepodległości 2011. Foto: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/Flickr/CC BY-ND 2.0

"Żywą" flagę narodową utworzy 15 tysięcy uczestników tegorocznej edycji Biegu Niepodległości. Równo o 11:11, ubrani w białe i czerwone koszulki uczestnicy pobiegną na 10 kilometrowej trasie, dla uczczenia pamięci Danuty Siedzikówny „Inki”.

Posłuchaj

Marcin Kuriata ze stołecznego Ośrodka Sportu i Rekreacji, mówi o warszawskim Biegu Niepodległości (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Polska flaga 1200.jpg
Muzeum Historii Polski. Przystanek Niepodległość

Danuta Siedzikówna „Inka” była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK, podkomendną mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Zaaresztowana w 1946 roku przez gdańską ubecję, pomimo ciężkich tortur odmówiła składania zeznań. Nie osiągnąwszy przed śmiercią pełnoletności, została tego samego roku rozstrzelana. Miejsce jej pochówku odnalezione zostało dopiero na jesieni ubiegłego roku na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku podczas prac Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN.

Uczestnicy Biegu Niepodległości w pakietach startowych otrzymają broszurę „Danuta Siedzikówna »Inka« (1928-1946)” oraz najnowszą grę edukacyjną IPN „ZnajZnak – Sport”, która opowiada o polskim sporcie w latach 1918-1945. ​

Bieg pokojowy

- Szykuje się zacięta rywalizacja. Ale - jak przekonuje Marcin Kuriata z warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - to przede wszystkim sposób na sportowe uczczenie ważnej rocznicy.

- To jest taki pretekst czy okazja, żeby wyjść na ulice i żeby swoje przywiązanie do historii pokazać, ale w sposób zupełnie pokojowy, w sposób zupełnie radosny. Biegacze to taka grupa ludzi, którzy cieszą się tym co robią, nie da się przebiec 10 kilometrów i się z tego nie cieszyć - przekonywał.

SERWIS SPECJALNY OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI >>> 

Trasa i udogodnienia

Start Biegu Niepodległości znajdować się będzie w alei Jana Pawła II, na wysokości ulicy Stawki. Trasa prowadzi ulicami Chałubińskiego i aleją Niepodległości - gdzie na skrzyżowaniu z Rakowiecką sportowcy zawrócą.

W związku z imprezą - od 5 rano do 15 nieprzejezdna będzie aleja Jana Pawła II na odcinku od Anielewicza do alei Solidarności, a od 10 do 13 - pozostała część trasy.

W dniu biegu uczestnicy 27 Biegu Niepodległości mogą bezpłatnie przemieszczać się komunikacją miejską na terenie Warszawy (w pierwszej strefie biletowej) za okazaniem numeru startowego. Dodatkowo udostępniony zostanie parking CH Arkadia, przy ul. Jana Pawła II 82, od  godziny 8:00 do 22:00.

Patronatem honorowym imprezy jest Instytut Pamięci Narodowej.

IAR/RDC/Martyna Szymczakowska/ny/AD

Polecane

Wróć do strony głównej