Święto Niepodległości. IPN zaprasza na obchody
Biegi, wystawy, warsztaty, gry, atrakcje dla dzieci i młodzieży – IPN zaprasza na organizowane w całym kraju spotkania.
2015-11-11, 11:10
Posłuchaj
Instytut Pamięci Narodowej, jako patron honorowy, zaprasza na 27. Bieg Niepodległości w Warszawie. 11 listopada na starcie, dokładnie o godz. 11:11, ubrani w białe i czerwone koszulki zawodnicy, biegnąc, ułożą „żywą” flagę narodową. Tegoroczna edycja Biegu poświęcona będzie pamięci Danuty Siedzikówny „Inki”.
11. listopada o godz.16.30 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Piaskowej 21 zostanie otwarta wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”. Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie wystąpienie dr. Dariusza Gałaszewskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Przed wernisażem (o godzinie 16.00) IPN zaprasza do wspólnego odśpiewania pieśni patriotycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
12–13 listopada - od godz. 9.30 Marcin Łaszczyński z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie przeprowadzi dwudniowe warsztaty „Ku Polsce idziemy przez krwawe stygmaty…” dla uczniów Gimnazjum nr 15 im. gen. Stefana Roweckiego. Warsztaty połączone będą z występem artystycznym, podczas którego młodzież m.in. odśpiewa pieśni patriotyczne.
Obchody Święta Niepodległości w Warszawie: defilada historyczna, piknik, wystawa i koncert >>>
REKLAMA
SERWIS SPECJALNY OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI >>>
IPN Kraków
11 listopada – godz. 10.00-15.00 „Świętuj Niepodległość z IPN”, namiot na Rynku Głównym w Krakowie (obok kościoła św. Wojciecha) – w ramach Krakowskich Obchodów 15-lecia IPN.
Odbędą się spotkania z historykami, prezentacja i sprzedaż wydawnictw IPN, projekcje filmów dokumentalnych, wielkoformatowe gry planszowe „dywizjon 303” i „111”, prokuratorzy z pionu śledczego i lustracyjnego będą odpowiadać na pytania związane z prowadzonymi sprawami, pracownicy archiwum będą udzielać informacji o zasadach korzystania z zasobu krakowskiego archiwum IPN oraz z praw przysługujących działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych.
Organizatorzy będą rozdawać Krakowianom biało-czerwone chorągiewki, biało-czerwone kokardy (kotyliony), słodki poczęstunek – cukierki „Krówki” z firmy Wawel, ale w firmowym opakowaniu zaprojektowanym specjalnie dla IPN.
REKLAMA
IPN Gdańsk
11 listopada - godz. 17.00 w Gdańskiej Scenie Muzycznej (ul. Powstańców Warszawskich 25) odbędzie się finał projektu Młodzi Patrioci o Niepodległej. Uczestnicy projektu przedstawią w formie muzyczno-ruchowej zdarzenia z najnowszej historii Polski. Wstęp wolny.
SERWIS SPECJALNY Wielka Wojna 1914 - 1918 >>>
Kalendarium Wielkiej Wojny na antenie Jedynki >>>
IPN Poznań
10 listopada - godz. 12:00 – uczniowie przeszło 100 szkół województw zachodniopomorskiego i lubuskiego (łącznie ponad 4000 uczniów) przystąpią do rozwiązywania testu w ramach konkursu IPN pt. „Wokół symboli narodowych”.
REKLAMA
Godz. 12:00 – Biblioteka ProMedia, al. Wojska Polskiego 2, wykład dr. hab. Filipa Musiała pt. „Od niepodległości do niepodległości”.
IPN Katowice
10 listopada - o godz. 10.00, w „Przystanku Historia” Centrum Edukacyjnego IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (Katowice, ul. Św. Jana 10, III piętro) odbędzie się prezentacja gry „7. W obronie Lwowa” dla uczniów szkół podstawowych, połączona z mini turniejem gier edukacyjnych. Wydarzenie odbywa się w ramach tegorocznych obchodów Święta Niepodległości.
CZYTAJ DALEJ
Powiązany Artykuł
11 listopada można będzie zwiedzić gmach Sejmu
Gra rozgrywa się podczas wojny polsko–bolszewickiej 1920 r. Zadaniem 7. Eskadry Myśliwskiej jest powstrzymanie 1. Armii Konnej, która galopuje w kierunku Lwowa. Polscy i amerykańscy lotnicy starają się zatrzymać natarcie bolszewików na linii Bugu. Po raz pierwszy w historii piloci samolotów mają okazję zmierzyć się na polu bitwy z armią złożoną w przeważającej mierze z kawalerii.
REKLAMA
IPN Rzeszów
Udział w „Konwencie historycznym” organizowanym we współpracy z Muzeum Okręgowym w Rzeszowie - wykład Michała Kalisza poświęcony Wincentemu Witosowi.
Przygotowanie informacji edukacyjnej „Ojcowie naszej niepodległości” do specjalnego dodatku wydanego na 11 listopada przez Gazetę codzienną Nowiny – jednodniówki – Kuriera Galicyjskiego, który będzie rozdawany w Rzeszowie.
Ekspozycja wystawy „Symbole naszej historii cz. 2” w Strzyżowie.
Powiązany Artykuł
Pierwsze dni Piłsudskiego w Warszawie - wyprawa śladami wodza
IPN Wrocław
11 listopada we Wrocławiu odbędzie się „Bieg Niepodległości z wąsem”, który patronatem objął Oddział IPN we Wrocławiu. Jesteśmy też opiekunem biegu dla najmłodszych – „Bieg Małego Patrioty” (przeznaczamy na niego 111 nagród – głównie gry planszowe IPN).
REKLAMA
HISTORIA na moje.polskieradio.pl >>>
Obchody w Londynie
14 listopada 2015 r. w Londynie odbędą się warsztaty dla młodzieży polskiej „Współtwórcy niepodległości Polski (Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Haller)”, które poprowadzą Katarzyna Kyc i Zenon Fajger z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
godz. 9.00 - Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Londynie Gumley House Convent School TW7 6XF London, Worton Road, Isleworth Middlesex.
godz. 12.00 Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza 2 Devonia Road Islington, London N1 8JJ0.
REKLAMA
pp/IPN
REKLAMA