Biskupi apelują o ekologiczny rachunek sumienia. List do wiernych
Biskupi zabierają głos w sprawie jakości powietrza. Ich komunikat z apelem o "ekologiczny rachunek sumienia" ma być odczytany w kościołach w niedzielę.
2015-11-13, 21:50
Posłuchaj
Biskupi archidiecezji katowickiej oraz diecezji gliwickiej, opolskiej i sosnowieckiej napisali wspólny komunikat w tej sprawie.
"Stajemy przed poważnym wezwaniem, polegającym na podjęciu wspólnych działań, których celem jest radykalna zmiana jakości powietrza, którym na co dzień oddychamy" - napisali hierarchowie: abp Wiktor Skworc, bp Jan Kopiec, bp Andrzej Czaja oraz bp Grzegorz Kaszak.
W dokumencie biskupi podkreślają, że "główną przyczyną zanieczyszczeń jest emisja niebezpiecznych substancji chemicznych z indywidualnego ogrzewania budynków. Jest ona konsekwencją spalania materiałów opałowych złej jakości".
Nie zabijaj!
Biskupi przypominają, że "obecność pyłu zawieszonego w atmosferze działa negatywnie przede wszystkim na człowieka, prowadzi do chorób układu oddechowego i krążenia, zaś zawarte w nim związki chemiczne są rakotwórcze". I jak dodają "opracowane i realizowane przez samorządy plany likwidowania tzw. niskiej emisji trzeba już dzisiaj wzmocnić ekologicznym rachunkiem sumienia. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice 'Laudato si', ale także zdrowy rozsądek i wola przestrzegania Bożych przykazań, zwłaszcza przykazania: nie zabijaj!"
REKLAMA
Zdaniem czterech biskupów nadszedł czas, abyśmy się zmierzyli z wyzwaniem, jakim jest płacenie za ciepło uszczerbkiem na zdrowiu i razem zadbali o nasz wspólny dom. "Nie wolno ogrzewając mieszkanie lub dom przyczyniać się do małych katastrof ekologicznych. Odejście od takiego postępowania będzie wyrazem troski o nasze zdrowie i wczesną profilaktyką, zapobiegającą licznym chorobom. Od naszej świadomości i odpowiedzialności zależy, czy powietrze w miejscowości naszego zamieszkania i całego regionu będzie służyło naszemu zdrowiu – wskazali hierarchowie.
Ludzi nie stać na ekologię
Wobec ekonomicznych przyczyn zanieczyszczenia powietrza wiążących się z tym, że wielu mieszkańców regionu nie stać na wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne i zakup lepszej jakości węgla, biskupi zaapelowali o wypracowanie skutecznego systemu wsparcia – na szczeblu krajowym.
Poszczególne samorządy dotują już instalację ekologicznych źródeł ciepła. Potrzebne są jednak ogólnopolskie, rządowe rozwiązania systemowe. Z tym łączy się likwidacja trudnych do pokonania barier biurokratycznych oraz opracowanie innych form pomocy - napisali zwierzchnicy śląskich i zagłębiowskich diecezji rzymskokatolickich.
"Bardzo liczymy na to, że przepisy państwowe i samorządowe będą uwzględniać sytuację ekonomiczną tych, których nie stać na zakup nowego pieca lub jego modernizację, a także na nabywanie węgla lepszej jakości lub innego, proekologicznego opału" – zaznaczyli jednocześnie.
REKLAMA
W poniedziałek metropolita katowicki abp Wiktor Skworc weźmie udział w briefingu na temat jakości powietrza w województwie śląskim.
IAR/PAP/fc
REKLAMA