Droga dla nowych ministerstw otwarta. Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustawy o działach administracji rządowej
Mimo protestów opozycji, Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustawy o działach administracji rządowej. Ustawa ma umożliwić powstanie dwóch nowych resortów: ministerstwa energetyki oraz ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
2015-11-19, 20:32
Posłuchaj
Sprzeciw opozycji dotyczył trybu prac nad ustawą. Na żadnym etapie procedowania nie trafiła ona do komisji sejmowych.
Marek Wójcik z Platformy Obywatelskiej powiedział, że z powodu pośpiechu powstaje ustawa zła, która w wielu resortach wprowadzi chaos kompetencyjny. - To bubel prawny - mówi i dodaje, że nawet ministrowie rządu Beaty Szydło zapowiadają jej nowelizację.
Mirosław Suchoń z Nowoczesnej tuż przed głosowaniem powiedział, że szokuje go tryb prac nad ustawą. - Jeżeli tak wygląda praca polskiego parlamentu, że ustawy uchwalane są na kolanie, że nie ma czasu na zapoznanie się z ich treścią, to ja się nie dziwię, że ludzie w normalnym życiu nie rozumieją tych przepisów i mają kłopoty z ich stosowaniem - powiedział Mirosław Suchoń. Według niego, tak duża liczba poprawek Senatu wskazuje, że ustawa była nieprzygotowana.
Ustawa liczy 8 artykułów. Senat wprowadził do niej 17 poprawek. Ustawę o działach administracji rządowej musi jeszcze podpisać prezydent.
Nowe ministerstwa
Celem zmian było dostosowanie ustawy do nowej struktury rządu.
W Radzie Ministrów utworzono ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a także utworzony ma zostać nowy resort - energetyki. Do znowelizowanej ustawy wprowadzono trzy nowe działy administracji rządowej: energia, gospodarka złożami kopalin oraz żegluga śródlądowa.
Sejm poparł w czwartkowym głosowaniu 17 poprawek Senatu, w tym m.in. poprawkę usuwającą z nowelizacji artykuł, na mocy którego ministrowi energetyki przekazywano uprawnienia ministra skarbu. Ministerstwo skarbu obecnie funkcjonuje, dopiero z czasem ma zostać zlikwidowane. Skreślony przepis sformułowano tak, że ministrowi energetyki przekazano by zarządzanie wszystkimi spółkami skarbu państwa. Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie, ministrowi energetyki będą podlegać tylko spółki sektora energetycznego.
Sejm poparł również przekazanie ministrowi energetyki nadzoru nad Towarzystwem Finansowym Silesia. 30 września poprzedni rząd przyjął plan dla górnictwa, który przewiduje, że to spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej. Zdaniem autorów planu miałoby to dać podstawę do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego oraz być pierwszym krokiem do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej.
Polityka energetyczna UE
Do ministra energetyki będą należały nie tylko sprawy polityki energetycznej państwa, ale także sprawy udziału w kształtowaniu polityki energetycznej Unii Europejskiej. Ponadto do katalogu tego Senat dodał, a Sejm poparł, sprawy: efektywności energetycznej, rozwoju i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, funkcjonowania systemów energetycznych z uwzględnieniem zasad racjonalnej gospodarki i potrzeb bezpieczeństwa energetycznego kraju, a także obok już zapisanego inicjowania i koordynowania współpracy międzynarodowej w dziedzinie energii, także udział w pracach organów Unii Europejskiej.
Katalog spraw nie zawiera "handlu i zarządzania uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych". Wykreślono z nowelizacji zapis, że minister energetyki sprawuje nadzór nad Krajowym Ośrodkiem Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
Pełnomocnik ds. systemów przesyłowych, który zgodnie z nowelizacją ma wykonywać uprawnienia skarbu państwa w stosunku do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego i operatora systemu przesyłowego gazowego (dotychczas było to zadaniem ministra gospodarki) otrzyma nazwę "Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej". Pełnomocnika tego będzie powoływać premier. Ustawa trafi do podpisu prezydenta.
IAR, PAP, bk
REKLAMA
REKLAMA