Turcja: policja zatrzymała podejrzanego o pomoc sprawcom ataków w Paryżu
Turecka policja zatrzymała Belga pochodzenia marokańskiego pod zarzutem pomocy zamachowcom w atakach terrorystycznych w Paryżu 13 listopada, w których zginęło 130 osób - poinformowała w sobotę agencja Dogan. Doniesienia potwierdził przedstawiciel władz Turcji.
2015-11-21, 18:10
Posłuchaj
Główny organizator zamachów terrorystycznych w Paryżu mógł brać w nich bezpośredni udział. Tak przypuszczają francuscy śledczy, którzy badają ciało Abdelhamida Abbaouda. O szczegółach z Paryża specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski/IAR
Dodaj do playlisty
26-letni Ahmet Dahmani został zatrzymany w luksusowym hotelu w kurorcie Antalya. Przedstawiciel tureckich władz powiedział, że 14 listopada mężczyzna ten przyleciał do Turcji z Amsterdamu. Zatrzymano też dwóch jego współpracowników.
Według agencji Dogan Dahmani, miał w Paryżu robić dla Państwa Islamskiego (IS) rozpoznanie miejsc, w których ostatecznie doszło do zamachów. Dwaj pozostali mężczyźni, zatrzymani na autostradzie w pobliżu Antalyi, mieli być wysłani przez IS w celu zapewnienia bezpiecznego przedostania się Dahmaniego przez granicę. Są to obywatele Syrii.
- Uważamy, że Dahmani był w kontakcie z terrorystami, którzy dokonali ataków w Paryżu. Śledztwo trwa - powiedział przedstawiciel rządu.
Jak dodał, siły bezpieczeństwa zatrzymały 26-latka, gdyż były przekonane, że chodzi o bojownika IS, który przygotowuje się do nielegalnego przekroczenia turecko-syryjskiej granicy.
REKLAMA
Władze Belgii nie ostrzegły Turcji o Dahmanim i dlatego jego nazwisko nie figurowało na liście 26 tys. nazwisk ludzi, którzy mają zakaz wjazdu do Turcji. Taką listę przygotowały władze Turcji, bazując przede wszystkim na zagranicznych danych wywiadowczych.
- Jeśli belgijskie władze ostrzegłyby nas na czas, Dahmani zostałby zatrzymany na lotnisku - powiedział przedstawiciel rządu.
RUPTLY/x-news
Walka po stronie Państwa Islamskiego
Władze Turcji szacują, że ok. 1,3 tys. obywateli kraju walczy w szeregach dżihadystów w Syrii. Niektórzy dyplomaci są zdania, że dane te są zaniżone.
REKLAMA
Państwo Islamskie wciąż usiłuje przyciągnąć kolejnych zwolenników. W tureckojęzycznym nagraniu, które zostało rozpowszechnione w sobotę, dżihadyści wezwali tureckich muzułmanów do tego, by przeprowadzili się na tereny, które są pod kontrolą IS. Zapewnili, że jest tam bezpiecznie, że żyje się tam normalnie i dostatnio.
Agencja Dogan poinformowała też, że Turcja deportowała grupę Marokańczyków zatrzymanych na lotnisku w Stambule, podejrzewanych o związki z IS. Cała ósemka, która przybyła we wtorek w nocy z Casablanki, została zatrzymana przez straż graniczną i przesłuchana przez ekspertów od terroryzmu, a następnie wydalona.
PAP/IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA