Ambasador USA: Nie ma "handlu" z Rosją w sprawie Syrii o Ukrainę

Ambasador USA przy OBWE Daniel Baer zapewnił, że "nie ma handlu ani związku" między polityką USA wobec Syrii i polityką USA wobec agresji Rosji na Ukrainie. Nałożone na Rosję sankcje mogą zostać zniesione dopiero po pełnym spełnieniu porozumień z Mińska - podkreślił Baer.

2015-11-24, 06:47

Ambasador USA: Nie ma "handlu" z Rosją w sprawie Syrii o Ukrainę
Ćwiczenia wojsk powietrzno-desantowych w Ukrainie. Na wschodzie Ukrainy wciąż toczy się wojna, w Donbasie obecne są rosyjskie wojska. Foto: mil.gov.ua

Posłuchaj

21.11.15 Oleksi Polehky: „Rewolucja Godności nie jest skończona, ponieważ na Ukrainie nie ma społeczeństwa demokratycznego otwartego, w którym system oligarchicznym nie odgrywałby roli (…)”.
+
Dodaj do playlisty
Na konferencji prasowej w poniedziałek w Waszyngtonie ambasador Baer przyznał, że USA z radością powitałyby konstruktywne wysiłki Rosji, by pomóc w zniszczeniu Państwa Islamskiego, ale zapewnił, że kwestia współpracy ws. Syrii nie jest przedmiotem "żadnych handlów" z Moskwą, jeśli chodzi o Ukrainę.

Zapewnił też, że USA będą dalej domagać się poszanowania ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej i pełnej implementacji porozumień z Mińska, zanim zniosą sankcje nałożone na Rosję w odpowiedzi na jej agresję na Ukrainę.

Rozmowy o zniesieniu pewnych sankcji mogą rozpocząć się dopiero kiedy porozumienia z Mińska są w pełni wdrożone przez wszystkie strony porozumienia - powiedział ambasador. Podkreślił, że sankcje są bardzo uciążliwe dla Rosji, a jej gospodarka, której wielkość szacowana dwa lata temu na jedną ósmą gospodarki USA, skurczyła się tak bardzo, że obecnie stanowi tylko jedną szesnastą gospodarki USA.

Zawarte w lutym i wrześniu ubiegłego roku w stolicy Białorusi porozumienia przewidują m.in. rozejm w walkach na wschodzie Ukrainy między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi a także przywrócenie kontroli nad granicą Ukrainy z Rosją ukraińskiemu rządowi. Tymczasem jak oceniła kilka dni temu Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) sytuacja w rejonie konfliktu między prorosyjskimi bojownikami a ukraińskimi siłami rządowymi od dwóch tygodni jest bardzo niestabilna, a porozumienia o wstrzymaniu walk nie są przestrzegane.

Czy porozumienia z Mińska są realizowane?

Baer zgodził się z tą oceną, przypominając, że obserwatorzy misji OBWE odnotowali w minioną środę, w rejonie donieckiego portu lotniczego w ciągu zaledwie 19 minut aż 107 wybuchów. To jest głęboko niepokojące, zarówno z powodów humanitarnych jak i dlatego że to ogranicza możliwości jakiegokolwiek postępu politycznego i dyplomatycznego - powiedział. Zarzucił Rosji i prorosyjskim separatystom, że w dalszym ciągu odmawiają dostępu obserwatorom OBWE do znacznych obszarów na wschodzie Ukrainy. A brak tego dostępu, wyjaśnił, uniemożliwia OBWE efektywną ocenę sytuacji i tego, czy realizowane są porozumienia z Mińska.

Sytuacja na Ukrainie będzie jednym z głównym tematów posiedzenia ministrów państw należących do OBWE, jakie odbędzie się 3 i 4 grudnia w Belgradzie. Jak powiedział Baer, na razie nie zaplanowano osobnego spotkania ministrów Rosji i USA na marginesie tego wydarzenia.


W Kijowie odbyła się premierowa projekcja dokumentu "Zima w ogniu". W filmie przedstawiono 93 dni krwawych manifestacji, które rozpoczęły się na głównym placu Kijowa - Majdanie - w listopadzie 2013 roku. Dokument prezentowano już m.in. na 40. festiwalu filmowym w Toronto, gdzie nagrodzono go nagrodą publiczności.

News Channel "24"/x-news

PAP/rk


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej