Dlaczego mordowano Żydów na Podlasiu w 1941 roku?
Ośrodek KARTA i Muzeum Historii Żydów Polskich zapraszają w czwartek na dyskusję: „Podlasie 1941: Pogromy. Leczenie polskiej pamięci” do Muzeum POLIN w Warszawie.
2015-12-08, 12:52
Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej latem 1941 na Podlasiu zmienia się okupant. Część mieszkańców decyduje się wykorzystać sprzyjające warunki do bezwzględnego rozprawienia się ze znienawidzonymi, jak się okazuje, żydowskimi sąsiadami. Jak dziś rozmawiać o trudnej pamięci?
Najnowszy, 85 numer „Karty” jest poświęcony wydarzeniom na Podlasiu w tym okresie. Z dokumentacji procesów prowadzonych od 1944 roku na podstawie dekretu z sierpnia 1944
„o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego”, zwanego dekretem „sierpniowym” – zostały wybrane zapisy, które są wyłącznie głosem sprawców.
Zeznania te odtwarzają drobiazgowo, co zdarzyło się w kilkunastu miejscowościach na Podlasiu latem 1941, w ciągu kilku tygodni przejściowego stanu między dwiema okupacjami, sowiecką i niemiecką, boleśnie odciskającymi się na lokalnych stosunkach społecznych.
Materiał dopełniają komentarze: prof. Barbary Engelking, dr Macieja Kozłowskiego i ks. Wacława Oszajcy.
REKLAMA
pp
REKLAMA