Ekspert: Beata Kempa próbuje przerzucić odpowiedzialność za odmowę publikacji wyroku na Trybunał
- Kancelaria premiera usiłuje przerzucić na Trybunał Konstytucyjny odpowiedzialność za wstrzymanie publikacji wyroku z 3 grudnia - twierdzi gość Polskiego Radia 24 doktor Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych.
2015-12-11, 15:20
Posłuchaj
Dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych: Beata Kempa próbuje przerzucić winę na sam Trybunał (Polskie Radio 24)
Dodaj do playlisty
Kancelaria premiera miała wątpliwości w sprawie publikacji. Wynikały one z tego, że Trybunał, zajmując się czerwcową ustawę o Trybunale, nie orzekał w pełnym składzie. W tej sprawie skierowano pismo do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego. Jego odpowiedź jednak nie usatysfakcjonowała szefowej KPRM Beaty Kempy.
- Z jednej strony pani minister przyznaje sobie rolę osoby, która ma prawo decydować o tym, które orzeczenia Trybunału powinny, a które nie powinny być publikowane. Z drugiej strony próbuje przerzucić winę za to, co się stało, na sam Trybunał - powiedział.
Zdaniem doktora Jacka Kucharczyka jest to raczej próba gry na zwłokę.
TVN24/x-news
- To jest próba przedłużenia kryzysu i kontynuowania wojny z Trybunałem Konstytucyjnym. Odwrócenia ciężaru odpowiedzialności: to nie my jesteśmy stroną ofensywną, to prezes TK, który nie odpowiada na nasze pytania. To jest zabieg retoryczny - wyjaśnił ekspert.
Na piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Elżbieta Witek zapewniała, że wyrok Trybunału zostanie opublikowany. Przekonywała, że wciąż jest na to czas.
REKLAMA
Prezes TK wzywa do publikacji wyroku
Prezes Trybunału Konstytucyjnego ponowił zarządzenie o publikacji wyroku Trybunału z dnia 3 grudnia. Kancelaria premiera wstrzymała wcześniej jego publikację twierdząc, że orzeczenie zostało wydane przez niewłaściwie obsadzony sąd, a zatem jest nieważne. W odpowiedzi na pismo szefowej kancelarii Beaty Kempy prezes Trybunału Andrzej Rzepliński napisał, że zgodnie z artykułem 190 Konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Ogłaszanie orzeczeń Trybunału jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie przez organ do tego zobowiązany, którym jest Prezes Rady Ministrów.
Andrzej Rzepliński ponowił więc zarządzenie o niezwłocznym ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia, dotyczącego powołania w czerwcu pięciu sędziów Trybunału. Z orzeczenia wynika, że trzej z nich zostali powołani zgodnie z konstytucją, a dwaj - niezgodnie z konstytucją.
IAR, bk
REKLAMA