Nagrody im. Oskara Kolberga. Piotr Gliński: nie ma Polski bez kultury ludowej

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński wręczył nagród imienia Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

2015-12-11, 20:32

Nagrody im. Oskara Kolberga. Piotr Gliński: nie ma Polski bez kultury ludowej

Posłuchaj

Prof. Piotr Gliński, minister kultury: nie ma Polski bez kultury ludowej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Ta nagroda to jest hołd dla twórców i dla wszystkich, którzy są zorganizowani wokół kultury ludowej. Jesteście solą polskiej kultury - mówił do laureatów minister Gliński.

W tym roku Nagrodę imienia Oskara Kolberga wręczono po raz 40. Wyróżnienia otrzymało 11 osób i instytucji.

Nagrodę dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego otrzymała, między innymi Maria Siwiec - śpiewaczka i tancerka, kierowniczka Zespołu „Gołcunecki”. Od lat wraz z muzykantami i kapelami z okolic Przysuchy prowadzi warsztaty śpiewu i tańca tradycyjnego. - Poskutkowało te parę lat pracy, zarażam i cieszę się, że kolejne pokolenia chcą śpiewać i pięknie tańczą - mówi Maria Siwiec. Nagrodzona została także Zuzanna Ptak - koronczarka z Koniakowa, wykonawczyni tradycyjnych motywów i kompozycji z koronki szydełkowej.

Nagrody w kategorii twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego otrzymali także: Aniela Krupczyńska - śpiewaczka i tancerka, popularyzatorka pieśni, gwary i obrzędów pienińskich oraz kierowniczka Zespołu Regionalnego imienia Jana Malinowskiego ze Szczawnicy oraz Wincenty Staśkiewicz - wykonawca wycinanek kurpiowskich.

REKLAMA

W kategorii pisarstwo ludowe nagrodę przyznano Walerii Prochownik - pisarce ludowej, poetce i gawędziarce. Swoją twórczością zachowuje i chroni od zapomnienia gwarę oraz tradycje regionu żywieckiego.

Nagrodę dla kapel ludowych otrzymała Kapela Jana Kmity z Przystałowic Małych. Nagrody dla zespołów folklorystycznych powędrowały do Zespołu Śpiewaczego "Dorbozianki" z Dorboz oraz Zespołu Regionalnego "Regle" imienia Jana Jędrola z Poronina.

W kategorii badacze, naukowcy i animatorzy uhonorowani zostali: prof. Piotr Dahlig - muzykolog, badacz i dokumentalista muzyki ludowej, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, a także Anna Urbaczka-Bury - regionalistka popularyzująca folklor cieszyński i wiedzę o regionie, reżyserka teatru ludowego i kierownik zespołu "Istebna".

Nagrodę honorową otrzymał Łódzki Dom Kultury w uznaniu za wspieranie, promocję i upowszechnianie tradycji kultury regionalnej oraz ochronę najcenniejszych form twórczości ludowej województwa łódzkiego.

REKLAMA

Nagroda imienia Oskara Kolberga, to najstarsza i jedna z najbardziej prestiżowych nagród, przyznawanych w uznaniu za zasługi dla promowania i rozwoju polskiej kultury ludowej. Partnerem nagrody jest Program Drugi Polskiego Radia.

IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej