USA i Kuba bliskie porozumienia o wznowieniu komunikacji lotniczej

Jest to kolejny krok na drodze normalizacji stosunków między obu krajami po po przełomowej decyzji podjętej rok temu o rozpoczęciu prac nad wznowieniem stosunków dyplomatycznych

2015-12-17, 11:54

USA i Kuba bliskie porozumienia o wznowieniu komunikacji lotniczej
Pasażerowie ciągle jednak mało wiedzą o swoich prawach i bardzo rzadko domaga się tego, co im się zgodnie z prawem należy. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Rok temu Stany Zjednoczone i Kuba poinformowały o rozpoczęciu prac nad wznowieniem stosunków dyplomatycznych. Relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

17 grudnia 2014 roku prezydent Barack Obama zapowiedział negocjacje w tej sprawie. Biały Dom również ogłosił częściowe poluzowanie społeczno - gospodarczej izolacji Kuby. Dwanaście miesięcy temu Barack Obama w specjalnym wystąpieniu zakomunikował: "To początek nowego rozdziału w naszych stosunkach od 50 lat. Chcemy przywrócić normalność w relacjach dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami. Stwarza to nowe warunki dla obywateli zarówno Kuby, jak i Stanów Zjednoczonych".

To był historyczny zwrot. Prezydent ogłosił wówczas ponadto poluzowanie embarga handlowego. Amerykanie podczas wizyt na Kubie mogą teraz posługiwać się kartami kredytowymi oraz przywieźć z wyspy do USA towary nieprzekraczające wartości czterystu dolarów. Wcześniej było to zabronione. W lipcu z dużą pompą otwarto w Waszyngtonie kubańską ambasadę, miesiąc później w Hawanie - amerykańskie przedstawicielstwo dyplomatyczne.

W trakcie tych przemian Kuba przez USA została skreślona z listy państw wspierających terroryzm. Kilka dni temu oba kraje zapowiedziały przywrócenie bezpośrednich usług pocztowych.

Komunikacja lotnicza

Według Associated Press właśnie osiągnięto porozumienie w kluczowych kwestiach dotyczących wznowienia komunikacji lotniczej, a formalne porozumienie ma zostać osiągnięte w ciągu kilku najbliższych dni.

Informuje ona, że amerykańskie towarzystwa lotnicze mogą rozpocząć bezpośrednie loty na Kubę w ciągu najbliższych miesięcy. Zainteresowanie lotami na Kubę miało już wyrazić kilka amerykańskich towarzystw lotniczych, w tym American Airlines, Delta, United, JetBlue i Southwest.

Obecnie Amerykanie i Kubańczycy, podróżujący między obu krajami, muszą korzystać z lotów czarterowych, co wiąże się kłopotliwą i długotrwałą procedurą rezerwowania miejsc w samolotach oraz kilkakrotnego przesyłania kopii dokumentów i informacji o formie płatności do biur podróży. Obywatele USA mogą się jednak udawać na Kubę jedynie w ściśle określonych celach i po załatwieniu szeregu formalności.
Pasażerowie muszą przyjeżdżać na lotnisko na 4 godziny przed lotem; obowiązują ich też ścisłe ograniczenia wagi i liczby bagaży.

12 lotów dziennie

Przedstawiciele władz i linii lotniczych USA oczekują, że Kuba zezwoli na nawet ponad 12 lotów dziennie. Nie jest jasne czy pozwoli to na zrezygnowanie z lotów czarterowych, ale należy spodziewać się znacznego wzrostu liczy turystów przybywających na Kubę.

AP podkreśla, że może to postawić szczupłą kubańską bazę hotelową i infrastrukturę turystyczną w trudnej sytuacji. Już obecnie osiągnęły one bowiem kres swoich możliwości. Miejsca w hotelach i prywatnych kwaterach na wyspie są wykupione na kilka miesięcy naprzód.

Według oceny Jeffrey'a DeLaurentisa z ambasady USA w Hawanie, liczba Amerykanów przybywających na Kubę, w większości osób pochodzących z Kuby które odwiedzają krewnych, wzrosła w tym roku o 50 proc.

REKLAMA

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej