Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję w sprawie Syrii

- Nie możemy zmarnować takiej szansy na zakończenie wojny domowej w Syrii - powiedział sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych. - ONZ uczyni wszystko co w jej mocy, by wykorzystać tę szansę - zapewnił Ban Ki Mun.

2015-12-19, 13:49

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję w sprawie Syrii

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła w piątek jednogłośnie rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii.

Zgodnie z dokumentem, rozmowy w sprawie zawieszenia broni i utworzenia rządu przejściowego w Syrii mają rozpocząć się już w styczniu pod patronatem ONZ. W negocjacjach mają uczestniczyć przedstawiciele obecnych syryjskich władz i opozycji.

RB ONZ przewiduje, że przejściowy rząd powstanie w ciągu pół roku. W tym czasie mają się odbyć także wolne wybory. W ciągu 18 miesięcy ma zostać opracowana nowa konstytucja.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

Rezolucja ani słowem nie wspomina o przyszłości prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Kwestia ta jest głównym punktem spornym między stronami konfliktu. Zdaniem syryjskiej opozycji prezydent powinien ustąpić na początku okresu przejściowego.

Ta rezolucja w sprawie syryjskiego konfliktu jest wyjątkowa. Dotychczasowe dotyczyły jedynie kwestii humanitarnych lub też były blokowane przez Rosję i Chiny, które dysponują prawem weta.

"Przy stole nie będzie miejsca dla terrorystów"

Czytaj więcej:
dżihad_terrorysta_boko haram_państwo islamskie_karabin1200free.jpg
Wojna z Państwem Islamskim

- Świat nie może dłużej przyglądać się cierpieniom narodu syryjskiego - stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. Dodał, że plan pokojowy jest najlepszą bronią przeciwko organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS), która działa na obszarze Syrii.

- Syria powinna być państwem wielokulturowym, wieloreligijnym i świeckim - podkreślił minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. - Przy stole rokowań nie będzie miejsca dla terrorystów - dodał.

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier przyznał, że projekt rezolucji "rodził się w bólach". Według niego rozmowy syryjskich władz i opozycji rozpoczną się w drugiej połowie stycznia.

Od lewej: Siergiej Ławrow, John Kerry i specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura. Fot. PAP/EPA/ANDREW GOMBERT

REKLAMA

Wojna w Syrii

Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi. Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie, które następnie przeobraziło się w wojnę domową.



x-news.pl, STORYFUL

W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi. Pod koniec czerwca 2014 roku bojownicy z IS proklamowali na zajętych terytoriach w Syrii kalifat.

Międzynarodowa koalicja, której liderem są Stany Zjednoczone, prowadzi walkę z bojownikami Państwa Islamskiego od września 2014 roku. 30 września bieżącego roku Rosja kampanię lotniczą w Syrii rozpoczęła Rosja.

Według ONZ wojna w Syrii do tej pory kosztowała życie ponad 250 tys. ludzi a prawie 12 mln musiało uciec z domów.

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej