97. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

Powstanie wielkopolskie, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku, było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem.

2015-12-27, 14:00

97. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego
Obraz Leona Prauzińskiego przedstawiający zwycięski szturm na Prezydium Policji i śmierć Franciszka Ratajczaka. Foto: Domena publiczna

Posłuchaj

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na niedzielę zaplanowano centralne obchody rocznicy powstania.

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann złożył przed południem wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego kwiaty pod głazem ku czci Powstańców Wielkopolskich na poznańskiej Cytadeli.

W powstańczej kwaterze znajdują się mogiły bohaterów tamtych dni, m.in. dziennikarza Romana Wilkanowicza, byłego więźnia niemieckiego obozu jenieckiego kaprala Vincenzo Cittadiniego oraz holenderskiego oficera - porucznika Józefa Moellenbrocka.

Następnie wojewoda wspólnie z władzami samorządowymi uczcił pamięć powstańców na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan przy grobie pierwszego dowódcy powstania - generała Sławomira Taczaka.

Około południa spod Pomnika Powstańców Wielkopolskich wyruszył przemarsz do poznańskiej Fary, gdzie odprawiona została Msza święta.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>

- Na poznańskim Placu Wolności stanie interaktywny hologram powstańca witający gości. W namiocie historycznym będzie można otrzymać pamiątkową legitymację powstańczą oraz zrobić sobie zdjęcie – przekazał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Jednym z elementów obchodów rocznicowych będzie także Bieg Powstania Wielkopolskiego, którego szlak wyznaczą miejsca związane z powstańczymi walkami. Zawodnicy wyruszą dokładnie o godz. 16.40, czyli w godzinę rozpoczęcia walk.

O tej godzinie na minutę zatrzymają się w Poznaniu wszystkie miejskie autobusy i tramwaje.

Podróżni, którzy będą jechać w niedzielę Kolejami Wielkopolskimi zostaną oznaczeni przez konduktorów powstańczymi kokardami.

W niedzielę z Dworca Letniego w Poznaniu odjedzie w trasę wokół miasta zabytkowy pociąg forteczny z wolsztyńskiej parowozowni o nazwie "Twierdza". Wraz z grupą rekonstrukcyjną podróżować będzie wojewoda wielkopolski.

Przyjazd Paderewskiego

Świętowanie obchodów 97. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego rozpoczęło się już w sobotę od inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego.

REKLAMA

"Paderewski" na Dworzec Letni wjechał zabytkowym parowozem. W tym roku do witających go mieszkańców przemawiał ze sceny ustawionej obok dworca, a nie ze schodów pociągu jak w poprzednich latach. Inscenizacji przyglądało się ok. 200 osób.

Po inscenizacji przy Dworcu Letnim uroczystości przeniosły się pod pomnik Ignacego Paderewskiego obok Akademii Muzycznej.

Z kolei w poniedziałek w Warszawie zostanie odprawiona msza w intencji powstańców wielkopolskich w Kościele oo. Dominikanów. Zaplanowane są także uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Powstanie wielkopolskie

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość.

Powstanie zakończyło się zwycięstwem. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do Macierzy.

Powstanie wybuchło w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Paderewskiego. Pod koniec grudnia powstańcy ruszyli do ataku w całej Wielkopolsce.

REKLAMA

Walki toczyły się do stycznia 1919 roku. Do połowy tego miesiąca powstańcy wyzwolili niemal całą Wielkopolskę, która znalazła się w granicach Rzeczypospolitej. Zachodnie granice państwa ukształtowały się korzystniej, niż zakładano pierwotnie.

Powstanie ogarnęło teren liczący ok. 25 tys. km kw., na którym mieszkało prawie 2 mln ludności. W szczytowym momencie działań armia powstańcza liczyła 72 tys. dobrze wyposażonych żołnierzy.

Zryw sprzed 97 lat przyniósł Wielkopolsce niepodległość, a dzięki sukcesowi powstańcy wnieśli wielki wkład w tworzenie odrodzonej ojczyzny.

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej