Jedyny taki zryw. Poznań upamiętnił 97. rocznicę powstania wielkopolskiego. "Triumf solidarności społecznej"

Apel pamięci, wystąpienia polityków, ale też atrakcje dla mieszkańców, jak występy grup rekonstrukcyjnych, pierwszy Bieg Powstania Wielkopolskiego oraz obóz powstańczy - tak świętowano 97. rocznicę jedynego polskiego zrywu, zakończonego sukcesem.

2015-12-27, 19:17

Jedyny taki zryw. Poznań upamiętnił 97. rocznicę powstania wielkopolskiego. "Triumf solidarności społecznej"
Obóz powstańczy na placu Wolności w Poznaniu zainscenizowany w ramach obchodów 97. rocznicy powstania wielkopolskiego. Foto: PAP/Marek Zakrzewski

Posłuchaj

Wspomnienia płk Ludwika Bociańskiego - dowódcy oddziału powstańczego z Pleszewa - na tematu udziału pleszewian w Powstaniu Wielkopolskim w grudniu 1918 i styczniu 1919 roku.
+
Dodaj do playlisty

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

Obchody 97. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego rozpoczęła w sobotę tradycyjna inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu. W 1918 r. przyjazd artysty zapoczątkował zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>

Niedzielne uroczystości poprzedziło złożenie kwiatów na mogile pierwszego dowódcy powstania, generała Stanisława Taczaka. Spod Pomnika Powstańców Wielkopolskich uczestnicy uroczystości przeszli do fary poznańskiej na mszę św. w intencji powstańców. Na Placu Wolności stanął obóz powstańczy. Po raz pierwszy zorganizowany został Bieg Powstania Wielkopolskiego.

REKLAMA

List prezydenta Andrzeja Dudy

- Odradzająca się w 1918 roku Rzeczpospolita nie mogłaby istnieć, ani przetrwać bez Wielkopolski. Tu wzięła początek historia naszego narodu. Tu, na ulice Poznania 97 lat temu wyszły polskie oddziały zbrojne, by rozpocząć walkę z wciąż jeszcze okupującymi miasto Niemcami. Walkę trudną, lecz ostatecznie zwycięską – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 97. rocznicy powstania wielkopolskiego. List odczytał w niedzielę w Poznaniu prezydencki minister Andrzej Dera.

Powiązany Artykuł

powstanie wielkopolskie 663
Droga do Niepodległej

Andrzej Duda podkreślił, że powstanie wielkopolskie zapisało się w polskiej historii jako jedyne, które osiągnęło zamierzone cele. - Stało się to możliwe dzięki odwadze i bohaterstwu żołnierzy i ludności cywilnej. Nie mniej ważne były jednak formowane przez pokolenia cechy charakteru i postawy Wielkopolan. Przede wszystkim był to gorący patriotyzm, pielęgnowany w wielkopolskich domach, wbrew germanizacji. Szacunek dla pracy i przedsiębiorczość w ciągu całego XIX stulecia stanowiły najważniejszy oręż w walce o polski stan posiadania, o rozwój cywilizacyjny i ekonomiczny tych ziem - dodał.

Prezydent zaapelował, by uczestnicy powstania wielkopolskiego byli dla współczesnych poznaniaków, Wielkopolan i wszystkich Polaków wzorcem zaangażowania dla dobra narodu i ojczyzny. 

"Początek marszu ku odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej"

W centralnych uroczystościach przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze regionalne i lokalne, wojsko, poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta.

REKLAMA

Obecny na uroczystości szef MON Antoni Macierewicz podkreślił koszt poniesiony przez powstańców w walkach o ojczyznę. - Czcimy dzisiaj pamięć tych, którzy wiedzieli, że niepodległość musi kosztować. Że nie ma niepodległości za dwa grosze i dwie krople krwi. Tutaj, w Wielkopolsce, w Poznaniu za broń chwycili Polacy, pamiętający, że nie ma sprawy istotniejszej, jak niepodległość własnej ojczyzny – powiedział.

Jak dodał, powstańcy zwyciężyli, bo byli do tego "przygotowani przez 120 lat podejmowania wysiłku niepodległościowego". - Tego wysiłku, o którym często się dzisiaj mówi, że jest kultywowaniem martyrologii, kultywowaniem cierpiętnictwa, kultywowaniem niepotrzebnego szafowania polską krwią. Oni wiedzieli: niepodległość musi kosztować – powiedział.

TVN24/x-news

Antoni Macierewicz podkreślił, że powstańcy nie tylko przynieśli wolność kolebce państwa polskiego, ale i „rozpoczęli marsz ku odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej”. - Tej, która i nam przypomina, po dzień dzisiejszy, jak budować silne państwo, jak budować silną armię, jak budować silny naród. Naród, który się nie ugnie ani przed obcą przemocą, ani przed pouczeniami, co oznacza demokracja i co oznacza prawdziwa wolność – dodał.

REKLAMA

"Wielki triumf solidarności społecznej"

Gospodarz uroczystości, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że pamięć o wielkopolskiej insurekcji "jest naszym obowiązkiem, ale i źródłem dumy z ludzi, którzy mieli odwagę wziąć los w swoje ręce, podjąć nierówną walkę o niepodległość i zwyciężyć".
- Powstanie to przede wszystkim wielki triumf solidarności społecznej, znakomitej organizacji Wielkopolan i patriotyzmu, którego nie złamało ponad 120 lat niewoli. Powstanie wielkopolskie to zbrojny finał wojny, która przez dziesięciolecia toczyła się nie na frontach, lecz w polskich domach pod pruskim zaborem. Jej efektem było stworzenie z Wielkopolan nowoczesnego, świadomego swych celów społeczeństwa, zdolnego do walki i do budowania - powiedział.

Atrakcje dla poznaniaków

Po południu na Placu Wolności w Poznaniu przygotowano atrakcje dla mieszkańców. Stanął tam obóz powstańczy, pojawili się też członkowie grup rekonstrukcyjnych. Po raz pierwszy odbył się też Bieg Powstania Wielkopolskiego.

Biegacze spotykają się poznańskiej Cytadeli co sobotę w ramach imprezy "Parkrun". To organizowane przez cały rok biegi na dystansie pięciu kilometrów.
Tym razem biegacze upamiętnili rocznicę zrywu, dzięki któremu Wielkopolska powróciła do odrodzonej po I wojnie światowej Rzeczpospolitej. Wielu z nich biegło z flagami oraz w biało-czerwonych strojach.
O 16.40 z Placu Wolności wystartował inny bieg z powstaniem w tle - tym razem na 10 kilometrów. Start i meta na placu Wolności.

Uroczystości w Warszawie

Uroczystości rocznicowe odbędą się także w poniedziałek w Warszawie. W południe, w intencji powstańców wielkopolskich zostanie odprawiona msza św. w kościele oo. dominikanów. Następnie zaplanowane są uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza i na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

REKLAMA

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej