Chcą przywrócić pamięć o stacji kolejowej w Treblince

Znawcy tematyki Holocaustu oraz mieszkańcy okolic Treblinki chcą upamiętnić miejsce, w którym znajdowała się tamtejsza stacja kolejowa.

2016-01-02, 12:13

Chcą przywrócić pamięć o stacji kolejowej w Treblince
Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince. Foto: Adrian Grycuk/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Powstała już wstępna wizualizacja upamiętnienia stacji - mówi Edward Kopówka z muzeum w Treblince (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jej pozostałości zlikwidowano w trakcie budowy nowej drogi łączącej Kosów Lacki i Małkinię, biegnącej po śladzie dawnej linii kolejowej.

Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince Edward Kopówka przypomina, że to właśnie poprzez tę stację do Treblinki przybywały transporty Żydów mordowanych w obozie zagłady.

- Na stacji transporty były dzielone na trzy części po około 20 wagonów, następnie każdą część oddzielnie wpychano do obozu zagłady, gdzie mordowano ludzi w komorach gazowych - powiedział historyk.

Dodał, że powstała już wstępna wizualizacja upamiętnienia stacji kolejowej, której autorem jest artysta z Ostrowi Mazowieckiej Artur Szydlik. Byłyby to postawione pionowo szyny z zakrzywieniem skierowanym w stronę byłego obozu. Obok szyn miałyby zostać ustawione postacie ludzi dorosłych i dzieci. To wszystko ma przypominać o dramacie, jaki się tutaj rozgrywał.

REKLAMA

W Treblince funkcjonowały w czasie II wojny światowej dwa obozy: karny obóz pracy oraz obóz koncentracyjny, w którym zginęło według szacunków około miliona osób, głównie Żydów.

II wojna światowa - serwis specjalny >>>

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej