Szef KE: nie dramatyzujmy, chcemy mieć dobre relacje z Polską

Jean-Claude Juncker odnosząc się do napiętych ostatnio relacji na linii Warszawa-Bruksela, podkreślił, że Komisja liczy na dobre i przyjacielskie relacje z Polską.

2016-01-07, 12:35

Szef KE:  nie dramatyzujmy, chcemy mieć dobre relacje z Polską
. Foto: Parlament Europejski

Posłuchaj

Juncker: nie dramatyzujmy, nie bijemy w Polskę. Nasze podejście jest konstruktywne: IAR/Beata Płomecka/Amsterdam
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska nie uderza w Polskę - zapewnił Juncker pytany o wątpliwości co do polskich ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i mediach.
- Nie dramatyzujmy za bardzo. To ważny problem, ale musimy mieć przyjacielskie i dobre relacje z polskim rządem. Nasze podejście jest bardzo konstruktywne - powiedział Juncker. Dodał, że Bruksela czeka na odpowiedź z Warszawy na dwa listy, w których Komisja pisała o wątpliwościach. Jeden został wysłany przed świętami i dotyczył Trybunału Konstytucyjnego, drugi - z 30 grudnia - dotyczył ustawy medialnej.

Szef KE mówił o tym w Amsterdamie podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji. Chodzi o niedawne doniesienia, że Bruksela chce rozpocząć procedurę dotyczącą zagrożenia dla państwa prawa już 13 stycznia. Wtedy bowiem ma się odbyć debata na posiedzeniu Komisji dotycząca Polski. Powodem miały być kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego i ustawa medialna. Później unijni urzędnicy łagodzili ton wypowiedzi. Dziś szef Komisji zapewniał o woli do współpracy z Warszawą.

Polska śladem Węgier

Z kolei premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd będzie aktywny w debacie w Komisji Europejskiej dotyczącej Polski. Zaznaczyła, że jej gabinet przygotowuje się do rzeczowego i racjonalnego przedstawienia faktów. Wcześniej w czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział w TVP Info, że w rozmowach z UE kierowany przez niego resort chce skorzystać z doświadczeń węgierskich. Ja już podjąłem takie czynności, aby sprawdzić, jak były prowadzone te debaty z Węgrami, jakie były zarzuty stawiane Węgrom, kto i jak inicjował te dyskusje w Europie i w jaki sposób Węgrzy rozmawiali z Europą - powiedział szef MSZ.

13 stycznia kolegium komisarzy, czyli cały skład KE, ma za zamkniętymi drzwiami przeprowadzić debatę orientacyjną o Polsce. Natomiast na 19 stycznia planowana jest debata w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce.

REKLAMA

Wideo: Premier Beata Szydło o debacie w Komisji Europejskiej dotyczącej Polski/ TVN24/x-news

IAR/PAP/rk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej