Szefowie MSZ krajów Ligi Arabskiej: Iran zagraża bezpieczeństwu regionu

Powołana została komisja, której zadaniem będzie monitorowanie konfliktu między Rijadem a Teheranem i konsultowanie ewentualnych dalszych posunięć Ligi wobec Iranu.

2016-01-11, 11:07

Szefowie MSZ krajów Ligi Arabskiej: Iran zagraża bezpieczeństwu regionu

Posłuchaj

Wzrasta napięcie między Iranem a Arabią Saudyjską (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty

Podczas nadzwyczajnego spotkania Ligi Arabskiej zwołanego w związku z napięciem między Rijadem a Teheranem szefowie MSZ krajów arabskich oskarżyli Iran o podważanie systemu bezpieczeństwa regionalnego. Wsparcie dla Rijadu obiecał Pakistan.

Narastające napięcia między szyickim Iranem i sunnickim Królestwem Saudyjskim są wynikiem egzekucji wpływowego szyickiego duchownego Nimra al-Nimra, który został stracony w Arabii Saudyjskiej 2 stycznia. Iran i Saudyjczycy rywalizują o wpływy w regionie, angażując się w wojny w Syrii i Jemenie; oba kraje są wielkimi eksporterami ropy.

Potępienie Teheranu

Otwierając nadzwyczajną sesję Ligi Arabskiej w Kairze, szef dyplomacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abd Allah ibn Zajed an-Nahajan powiedział, że spotkanie to zostało zorganizowane "ze względu na niebezpieczną eskalację" napięć w regionie.

- Zdecydowanie potępiamy ataki Iranu na misje dyplomatyczne i absolutnie odrzucamy uprawianą przez Iran politykę ingerencji w sprawy królestwa (Saudyjskiego) i innych państw arabskich - powiedział Nahajan, odnosząc się do ataków na saudyjskie placówki dyplomatyczne, do jakich doszło w Iranie po śmierci al-Nimra.

REKLAMA

FILM: W Teheranie trwają protesty po egzekucji szyickiego duchownego szejka Nimra al-Nimra, którą 1 stycznia przeprowadzono w Arabii Saudyjskiej.

RUPTLY/x-news

Nahajan dodał też, że Iran "nie waha się wykorzystywać napięć na tle religijnym, by zyskać kontrolę nad regionem".

Saudyjski minister spraw zagranicznych Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir powiedział, że ataki na placówki dyplomatyczne "są odzwierciedleniem polityki Iranu" wobec świata arabskiego. Podkreślił, że Teheran wznieca "konflikty religijne i wstrząsa (systemem) bezpieczeństwa i stabilności regionu".

REKLAMA

Dodał też, że jeśli Iran będzie nadal popierał "terroryzm, konflikty religijne i akty agresji" to spotka się ze zdecydowaną reakcją i potępieniem ze strony wszystkich krajów arabskich.

Wsparcie Pakistanu

Następcę tronu Arabii Saudyjskiej i zarazem jej ministra obrony, księcia Muhammada ibn Nadżifa as-Sauda przyjęli we wtorek premier Pakistanu Nawaz Sharif i szef pakistańskich sił zbrojnych gen. Raheel Sharif. Premier Sharif odniósł się pośrednio do kwestii konfliktu między Arabią Saudyjską a Iranem mówiąc, że "Pakistan zawsze wyrażał gotowość zaoferowania pomocy sąsiednim, bratnim krajom muzułmańskim, aby różnice zdań można było rozwiązać na drodze dialogu".

Dowódca pakistańskich sił zbrojnych ostrzegł zaś, że Islamabad na wszelkie zagrożenia dla integralności terytorialnej saudyjskiego królestwa zareaguje "zdecydowaną odpowiedzią".

W sobotę podczas nadzwyczajnego spotkania poświęconego temu kryzysowi Arabię Saudyjską poparły kraje Zatoki Perskiej, zrzeszone w Radzie Współpracy Zatoki.

REKLAMA

Rozmowy o Syrii

W Teheranie szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif oskarżył w niedzielę Arabię Saudyjską o to, że wykorzystuje konflikt dyplomatyczny z jego krajem, by "negatywnie wpłynąć" na negocjacje pokojowe w Syrii.

FILM: Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem.

RUPTLY/x-news

Saudyjski minister spraw zagranicznych zareagował zapewnieniem, że nieporozumienia między Rijadem a Teheranem nie odbiją się na przebiegu rozmów pokojowych dotyczących syryjskiego konfliktu.

REKLAMA

Konflikt ten nazywany jest wojną, jaką Rijad i Teheran prowadzą między sobą poprzez pośredników.

Iran wspiera reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada; dostarcza mu broń i pieniądze, a także zapewnia szkolenia. Zapleczem politycznym Asada jest alawicka mniejszość w Syrii, a alawici to odłam szyizmu.

Kraje sunnickie, a zwłaszcza Arabia Saudyjska, liczą na upadek Asada. W Syrii rozgrywa się walka o hegemonię w bogatym w ropę regionie, ważnym dla Iranu również ze względu na dostęp do regionu Morza Śródziemnego.

pp/PAP/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej