Prezydent złożył życzenia noworoczne przedstawicielom różnych religii
- Dobre współistnienie w Polsce ludzi różnej wiary, ale w istocie wierzących w jednego Boga, jest naszą wielką, wielowiekową tradycją - powiedział Andrzej Duda.
2016-01-14, 13:31
Posłuchaj
Podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami różnych kościołów i religii prezydent podkreślił, że na wielokulturową i wielowyznaniową tradycję Rzeczypospolitej składają się dwa elementy: wiara, która "buduje dobry świat i buduje dobre społeczeństwa" oraz budowa państwa "opartego na zdrowych zasadach, państwa, w którym jednostka jest szanowana".
- Idzie za tym wielkie przesłanie o wzajemnym szacunku i wzajemnym zrozumieniu, czyli coś, co stanowi absolutną podstawę budowę wspólnoty. I chociaż tworzymy wspólnoty religijne, wspólnoty wyznaniowe, to w istocie - poprzez te wartości i ich elementy wspólne - tworzymy także wielką wspólnotę ludzi wierzących, ale tworzymy też wielką wspólnotę obywateli Rzeczypospolitej - oznajmił.
Różnorodność tej obywatelskiej polskiej wspólnoty ilustrują - według Andrzeja Dudy - polskie cmentarze wojskowe, gdzie "nagrobki ludzi różnych wyznań - żołnierzy Rzeczypospolitej - przeplatają się ze sobą, gdzie wszyscy oni, niezależnie od wiary, wyznania, szli zawsze pod hasłem: Bóg, Honor i Ojczyzna, hasłem wspólnym dla nich wszystkich".
- Bóg, honor i ojczyzna to coś, co z całą pewnością gromadzi nas razem (...) Myślę, że łączy nas także to, co nakazuje nam wszystkim Pan Bóg: miłość bliźniego, (...) konieczność i obowiązek ludzi religijnych budowy lepszego świata, z uwzględnieniem potrzeb bliźniego, z uwzględnieniem i zrozumieniem sposobu jego myślenia, szukaniem tego, co wspólne, a przede wszystkim budowaniem tego, co dobre - wskazał.
Prezydent zwrócił się do zgromadzonych w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli różnych wyznań, życząc im w Nowym Roku "opieki bożej nad Polską, nad nami wszystkimi, tego, abyśmy w możliwie najlepszy sposób umieli i w sobie, i w innych poszukiwać tego dobra, tych najlepszych wartości, i abyśmy się nie bali mówić o tym, co dobre, i o tym, co potrzebne, i abyśmy w ten sposób tworzyli tę wspólnotę Rzeczypospolitej w najlepszym tego słowa znaczeniu".
PAP, IAR, kk
REKLAMA