Intensywne opady śniegu i mróz. Apel o ostrożność

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia z powodu intensywnych opadów śniegu w trzech województwach: mazowieckim, podlaskim i lubelskim.

2016-01-15, 22:30

Intensywne opady śniegu i mróz. Apel o ostrożność
Odśnieżanie chodnika w centrum Warszawy. Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

Iwona Jurkiewicz z biura prasowego stołecznej komendy policji o trudnych warunkach na warszawskich drogach (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrożenie dla życia".

"Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej" - czytamy w komunikacie IMiGW.


x-news.pl, tvnwarszawa.pl


W piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zaapelowało o rozwagę i ostrożność w związku z pogarszającą się pogodą.

W weekend temperatura może spaść w ciągu dnia do minus 6 stopni Celsjusza. Do tego będzie wiał silny wiatr, powodujący lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.


x-news.pl, TVN24

72 zgony z powodu wychłodzenia

MSWiA poinformowało, że od listopada z powodu wychłodzenia organizmu zmarły już 72 osoby. Dotąd najtragiczniejszym dniem w tym roku była niedziela, 3 stycznia. Zmarło wówczas 12 osób.

Resort podkreślił, że najbardziej narażone na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia są osoby bezdomne.

"Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach" - wskazano.

Ministerstwo zaapelowało, aby nie przechodzić obojętnie wobec potrzebujących.

"Informujmy odpowiednie służby zawsze, gdy potrzebna jest pomoc. Dzwoniąc na numery alarmowe: 997 lub 112 możemy uratować komuś życie" - podano.

Zabójczy tlenek węgla

Jednocześnie MSWiA przypomniało, że zimą podczas dogrzewania domów i mieszkań dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Od jesieni 29 osób śmiertelnie zatruło się czadem.

Straż pożarna od początku okresu grzewczego prosi o rozwagę i częstsze sprawdzanie stanu pieców oraz przewodów kominowych. "Pamiętajmy, aby nie zatykać ani nie zaklejać przewodów wentylacyjnych" - zwrócono uwagę.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

Aby zapobiec zatruciom możemy - dla naszego bezpieczeństwa i wszystkich pozostałych domowników - zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla. Zaalarmuje on nas w przypadku wystąpienia zagrożenia.

IAR, pogodynka.pl, mswia.gov.pl, kk

Polecane

Wróć do strony głównej