W Parlamencie Europejskim decyzja ws. głosowania nad Polską
Na lutowej sesji nie będzie rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski - dowiedziało się Polskie Radio. Według naszych informacji takie są ustalenia przewodniczących grup politycznych w PE.
2016-01-21, 11:35
Posłuchaj
Głosowanie nad rezolucją o Polsce. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
- To dobrze, bo dla nas nie ma tematu - skomentował Ryszard Czarnecki z PiS, wiceszef europarlamentu.
Europejska Partia Ludowa, do której należy PO, ogłosiła na swoim koncie na Twitterze, że zablokowała rezolucję, ale ponownie rozważy tę sprawę, jeśli polski prezydent nie przyjmie ślubowania od sędziów TK.
- Z takim właśnie warunkiem Platforma przyszła na spotkanie z premier Beatą Szydło - mówił poseł PO Rafał Trzaskowski. Szef klubu PO Sławomir Neumann dodał, że propozycja jego partii i tak jest kompromisowa, bo Platforma daje PiS dwa tygodnie prezydentowi, rządowi i prezesowi PiS na naprawienie sytuacji w Trybunale. - Jeśli te dwa tygodnie miną bez tych działań, to w ramach Europejskiej Partii Ludowej nasi posłowie złożą projekt rezolucji, która będzie wzywała Polskę do przestrzegania zasad konstytucyjnych - zapowiada poseł Neumann.
Kto za, kto przeciw
Jeszcze przed podjęciem decyzji było wiadomo, że za przyjęciem rezolucji na sesji lutowej są socjaliści, liberałowie i zieloni. Przeciwko jest grupa konserwatystów, do której należy PiS, oraz frakcja chadeków, której członkiem jest PO.
REKLAMA
Propozycja dotycząca rezolucji pojawiała się w ubiegłym tygodniu, na spotkaniu sekretarzy generalnych grup politycznych, ale szefowie tych grup odłożyli decyzję w tej sprawie. Argumentowali że trzeba poczekać na przebieg debaty. Ta miała miejsce 19 stycznia, sytuację w Polsce przedstawiła europosłom i odpowiadała na ich pytania premier Beata Szydło.
Powiązany Artykuł

Debata w PE o Polsce. "Polacy powinni czuć, że UE jest z nimi"
Europosłowie PiS są stanowczo przeciwni przyjmowaniu dokumentu. - Taka rezolucja jest absurdalna. Jeżeli Państwo śledzili debatę, to cały czas była mowa o tym, że potrzebna jest wymiana informacji. I do takiej wymiany informacji zgłosiła gotowość pani premier - podkreślił szef polskiej delegacji w grupie konserwatystów Ryszard Legutko.
Trzeba poczekać
Chadecy mówili zaś, że należy poczekać na więcej informacji. - Rezolucja powinna zostać poddana pod głosowanie, kiedy będziemy mieć wyniki dialogu Komisji Europejskiej z polskim rządem oraz oświadczenie Komisji Weneckiej - powiedział Elmar Brok, niemiecki europoseł z grupy chadeków.
REKLAMA
źródło: EBS/x-news
Szef liberałów Guy Verhofstadt zapowiedział tymczasem, że będzie prowadzić konsultacje z pozostałymi grupami, by mimo wszystko Europarlament przyjął krótką rezolucję informującą, że odbyła się debata dotycząca Polski i że europosłowie zajmą się sytuacją w Polsce w przyszłości - gdy Komisja Wenecka opublikuje swoją ocenę, a Komisja Europejska podsumuje w połowie marca wyniki konsultacji z polskim rządem.
Komisja Wenecka przy Radzie Europy ma w marcu ogłosić ocenę zmian w Trybunale Konstytucyjnym. O opinię zwrócił się do niej polski rząd.
W zeszłym tygodniu kwestią zmian w Polsce zajęła się Komisja Europejska, która postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z reformą Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA
IAR/PAP/fc
REKLAMA