Zmarł znany dziennikarz i krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński
Bogusław Kaczyński był m.in. prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie oraz dyrektorem stołecznego teatru muzycznego Roma.
2016-01-21, 21:22
Posłuchaj
Tomasz Cyz, publicysta literacki i muzyczny o Bogusławie Kaczyńskim (IAR/RDC)
Dodaj do playlisty
- Moim największym sukcesem w życiu jest to, że udało mi się zrealizować moje dziecięce marzenia. Chciałem być artystą, chciałem być sławny, chciałem, aby świat leżał u moich stóp - a to wszystko dzięki muzyce - mówił o sobie Kaczyński.
Urodził się w 1942 r. w Białej Podlaskiej. Miał w swoim dorobku wiele programów telewizyjnych m.in. "Zaczarowany świat operetki", prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą.
Specjalne sukcesy i dowody uznania międzynarodowej krytyki przyniosły mu prezentacje monodramu o Janie Kiepurze i Marcie Eggerth (ponad 1000 przedstawień), wykłady z dziedziny historii muzyki i sztuki operowej oraz galowe wieczory z cyklu "Bogusław Kaczyński przedstawia".
Posłuchaj
Tomasz Cyz, publicysta literacki i muzyczny o Bogusławie Kaczyńskim (IAR/RDC) 0:19
Dodaj do playlisty
Jego tournee wiodło przez cztery kontynenty: od Pekinu, Ułan Bator i Moskwy poprzez Wiedeń, Rzym, Florencję, Neapol, Mediolan, Genewę, Paryż, Londyn, Sztokholm, Berlin, Monachium, Pragę, Budapeszt, Madryt, Istambuł, Hawanę, Nowy Jork, Chicago, Boston, Miami do Toronto, Montrealu, Edmonton i Vancouver. Był też autorem serii płytowej "Bogusław Kaczyński - Złota Kolekcja".
REKLAMA
- Kaczyński zrobił dla sztuki operowej więcej niż ktokolwiek w jej dziejach w naszym kraju - mówił o nim krytyk filmowy Zygmunt Kałużyński.
Od 1970 r. Bogusław Kaczyński był komentatorem muzycznym radia i telewizji. Prowadził transmisje telewizyjne kolejnych Konkursów Chopinowskich, Konkursów im. Henryka Wieniawskiego oraz koncerty L. Pavarottiego i P. Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, koncerty noworoczne z Wiednia, konkursy Eurowizji i wiele innych.
Posłuchaj
Sławomir Pietras, dyrektor naczelny polskich teatrów operowych wspomina Bogusława Kaczyńskiego (IAR) 0:15
Dodaj do playlisty
Kilkakrotnie zdobył statuetkę "Wiktora", został też nagrodzony "Superwiktorem". - Kto umie być menedżerem festiwalowym, jacy rodzą się czasem tylko w Ameryce, kto tak potrafi tworzyć żywą dekorację festiwalu, kto jest tym namiętnym kolekcjonerem ciekawych osobowości artystycznych, dzięki którym rodzi się jedyna w swoim rodzaju atmosfera festiwalu? Tylko jeden człowiek w Polsce - Bogusław Kaczyński, znawca opery, autor, dziennikarz, prezenter, za którym szaleje publiczność - mówił muzykolog, krytyk muzyczny Janusz Ekiert.
Posłuchaj
Paweł Sztompke z radiowej Jedynki o Bogusławie Kaczyńskim (PolskieRadio.pl) 2:45
Dodaj do playlisty
W latach 1993 - 96 Kaczyński był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, a od 1994 - 98 roku dyrektorem Teatru Muzycznego Roma. Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie. Od lat - dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.
REKLAMA
W plebiscycie "Koniec wieku" zorganizowanym przez "Politykę" zaliczony został do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia.
W marcu 2007 r. doznał udaru mózgu, czego skutkiem były częściowa utrata zdolności mówienia i paraliż prawej strony ciała. Po intensywnej rehabilitacji część dolegliwości ustąpiła; ostatnio znowu ciężko chorował.
Jesienią 2002 roku podczas gali z okazji 50-lecia TVP otrzymał statuetkę i tytuł „Gwiazda Telewizji Polskiej”. W 2011 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Bogusław Kaczyński był założycielem Fundacji "ORFEO", której celem jest wspieranie kultury narodowej, propagowanie sztuki wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie ambitnych inicjatyw artystycznych.
REKLAMA
PAP/IAR/aj
REKLAMA