Konferencja w Parlamencie Europejskim o ofiarach Holokaustu i osobach ratujących Żydów
"A świat milczał - Pamięci ofiar Holokaustu i osób ratujących Żydów" - pod takim hasłem we wtorek w Parlamencie Europejskim odbyło się seminarium z udziałem europosłów, historyków i ekspertów.
2016-01-26, 16:30
Posłuchaj
Spotkanie było okazją do dyskusji na temat udziału Polaków w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.
Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata ok. 6,5 tys. Polaków, którzy ryzykowali swoje życie, by ratować żydowskie rodziny.
"Zjawisko niepowtarzalne"
Historyk prof. Jan Żaryn oświadczył, że ta liczba to wierzchołek góry lodowej.
- Polaków w różny sposób ratujących Żydów było co najmniej kilkaset tysięcy, a może nawet i milion, a może i więcej niż milion - powiedział historyk.
Prof. Żaryn podkreślił, że było to zjawisko niepowtarzalne w żadnej innej części Europy okupowanej przez Niemców.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
"Byłbym bardzo ostrożny"
Dr Robert Rozett, wieloletni dyrektor Biblioteki Yad Vashem w Jerozolimie, zaznaczył że w czasie Holokaustu w Europie zginęło ok. 6 mln Żydów. Stwierdził, że biorąc pod uwagę tę liczbę, grupa osób, które zdecydowały się pomóc Żydom nie jest duża.
- Byłbym bardzo ostrożny i nie idealizowałbym za bardzo tego, co się działo jeśli chodzi o ratowanie Żydów. To niesamowicie ważne, by mówić o ratowaniu Żydów, ale musimy zachowywać pewne proporcje - oznajmił Rozette.
II wojna światowa - serwis specjalny >>>
Konferencja została zorganizowana przez Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - do której należy Prawo i Sprawiedliwość - przy współpracy z ambasadą Izraela przy Unii Europejskiej i NATO.
W dyskusji wzięli udział, obok Żaryna i Rozzeta: Dawid Walzer (ambasador Izraela przy Unii Europejskiej i NATO), prof. Grzegorz Berendt (historyk, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku), Artur Rytel-Andrianik (koordynator projektu "Katolicy dla Żydów"), David Schwammenthal (dyrektor Instytutu Transatlantyckiego AJC) oraz Łukasz Chrobak (historyk, Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej).
W rolę moderatora wcieliła się Anna Fotyga, przewodnicząca podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE.
Od wtorku w Parlamencie Europejskim można także oglądać wystawę pod hasłem "Auschwitz - między niebem a piekłem", przedstawiającą prace Mariana Kołodzieja o świętym Maksymilianie Kolbe. Ekspozycja będzie trwała do piątku.
IAR, kk
REKLAMA
REKLAMA