"Polskie obozy zagłady" w niemieckiej telewizji. Były więzień wytoczył proces ZDF

15 lipca 2013 roku na portalu zdf.de w informacji o planowanej emisji programu dokumentalnego "Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager", posłużono się określeniem "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz".

2016-01-31, 13:43

"Polskie obozy zagłady" w niemieckiej telewizji. Były więzień wytoczył proces ZDF
Wartownia i brama główna Auschwitz II (Birkenau), widok z rampy wewnątrz obozu. Foto: Wikimedia Commons/CC/Michel Zacharz AKA Grippenn

Z pozwem przeciwko ZDF wystąpił były więzień niemieckiego obozu Auschwitz Karol Tendera, reprezentowany przed sądem przez Stowarzyszenie Patria Nostra.

Proces rozpoczął się na początku lutego 2015 roku. Jak ustaliła Polska Agencja Prasowa w krakowskim sądzie, kolejna rozprawa ma się odbyć 12 kwietnia.

W ocenie byłego więźnia publikacja naruszyła jego poczucie przynależności narodowej i godność narodową, które winny być chronione przez prawo na zasadzie przewidzianej dla dóbr osobistych.

- W tym procesie próbujemy wykazać, że tego typu określenie, poza tym, że fałszuje historię w sensie obiektywnym, ma również wymiar osobisty, tzn. że po prostu wywołuje krzywdę u pana Karola, u osób, które to przeżyły i u osób, którym nie jest obojętne, jaka jest nasza historia - wyjaśnił jeden z pełnomocników powoda radca Szymon Topa.

Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>

Tendera od wielu lat podejmuje działania w celu zachowania w świadomości społecznej pamięci o ofiarach zbrodni popełnionych przez Niemców w okresie II wojny światowej.

Jest autorem książki "Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940-1945", współpracuje z Fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, uczestniczy w wielu spotkaniach edukacyjnych, przedstawiając ludziom z wielu krajów swoje doświadczenia z okresu II wojny światowej i przestrzegając przed zgubnymi skutkami ideologii nazistowskiej.

Pełnomocnicy pozwanej ZDF wnosili o oddalenie pozwu.

W postępowaniu przedsądowym telewizja wyraziła ubolewanie, poinformowała, że bardzo szybko ukazało się sprostowanie oraz wyjaśniła, iż w publikacji posługiwano się tekstem uzyskanym od telewizji ALTE. Nie chciała jednak opublikować przeprosin i zapłacić 50 tys. euro na cele społeczne.

Dla powoda takie stanowisko ZDF nie jest wystarczające. - Sam fakt, że takie sformułowanie się pojawiło, już wywołało pewien skutek. Sprostowanie nie usuwa skutków, które już nastąpiły i dlatego uważamy, że należy te skutki usunąć właśnie poprzez przeprosiny - powiedział prawnik.

Poinformował również, że strona pozwana w odpowiedzi na pozew wskazywała m.in. że nie ma takiego dobra osobistego jak godność narodowa i tego typu dobra nie podlegają ochronie na podstawie kodeksu cywilnego.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>

W trakcie pierwszej rozprawy w lutym ubiegłego roku sąd postanowił zwrócić się do niemieckich organów o przesłuchanie w drodze pomocy prawnej pracowników ZDF. Świadkowie mieli m.in. opowiedzieć o działaniach ZDF w celu skorygowania sformułowania będącego powodem pozwu - czy były to działania niezwłoczne i czy zachowano standardy staranności dziennikarskiej.

Przesłuchania takie odbyły się w sierpniu 2015 roku w sądzie rejonowym w Moguncji. Jak przekazali prawnicy z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów "Lech Obara i Współpracownicy" z Olsztyna, reprezentującej powoda pro bono, podczas przesłuchania jeden ze świadków "przyznał, że korekta została zrobiona w 20 minut, ale tekst w pierwotnym brzmieniu pozostawał cztery dni na stronie i tysiące osób zdążyło go przeczytać".

***

REKLAMA

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej.

27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Matthew Halaba/x-news

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej