Sokołów Podlaski: zmarł pacjent zarażony świńską grypą

Dyrekcja szpitala poinformowała, że wirus AH1N1 nie był jedyną przyczyną zgonu 60-latka.

2016-02-04, 17:15

Sokołów Podlaski: zmarł pacjent zarażony świńską grypą
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Nie żyje pacjent zarażony AH1N1. Relacja Tomasza Marciniuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W szpitalu w Sokołowie Podlaskim zmarł pacjent zarażony wirusem tzw. świńskiej grypy. Mężczyzna cierpiał również na inne schorzenia.

Wirusa świńskiej grypy wykryto u pacjenta w niedzielę. Do szpitala trafił jednak z innych powodów. Przez kilka ostatnich dni przebywał w wyizolowanej sali na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, a lekarze określali jego stan jako stabilny. 

W związku z wystąpieniem wirusa AH1N1 od kilku dni w szpitalu w Sokołowie Podlaskim obowiązuje zakaz odwiedzin. Decyzja o jego zniesieniu zapadnie najwcześniej jutro, po sprawdzeniu czy nikt inny nie został zainfekowany wirusem świńskiej grypy.

Ministerstwo apeluje o szczepienia

- W tym sezonie grypowym przeważa szczep wirusa AH1N1, jednak większość tych zachorowań ma lekki lub umiarkowany przebieg - informuje Ministerstwo Zdrowia w specjalnym komunikacie.

REKLAMA

Resort przypomina też, że grypy nie można lekceważyć i zachęca do szczepień.

Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak przypomina, że przed podtypem wirusa AH1N1 chroni szczepionka rekomendowana na obecny sezon.

Resort zdrowia zwraca uwagę, że - jak co roku - w styczniu wzrosła liczba zachorowań na grypę, a taki wzrost zwykle utrzymuje się do marca. Obecnie liczba zachorowań jest porównywalna z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

MZ przypomina, że grypa w większości przypadków przebiega umiarkowanie i kończy się samoistnym wyleczeniem po 5-7 dniach choroby. Laboratoryjnie są diagnozowane tylko najcięższe przypadki, gdy pacjenci wymagają hospitalizacji.

REKLAMA

W tym sezonie grypowym przeważa szczep wirusa AH1N1, który krąży wśród Polaków od 2009 r. i wywołuje zachorowania tak jak pozostałe szczepy wirusa grypy.

Ministerstwo podkreśla, że niedawne doniesienia o potwierdzonych laboratoryjnie przypadkach grypy AH1N1, dotyczą pacjentów z bardzo poważnymi powikłaniami pogrypowymi.

- Może to sprawiać wrażenie, że każdy przypadek zakażenia grypą AH1N1 ma ciężki przebieg, ale tak nie jest. W rzeczywistości liczba przypadków zakażeń tym wirusem grypy – podobnie jak w latach ubiegłych – to kilkadziesiąt tysięcy przypadków tygodniowo, a większość tych zachorowań ma lekki lub umiarkowany przebieg - informuje resort. 

IAR, PAP, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej