"Polacy uzyskali bardzo dużo". David Cameron w Warszawie
Brytyjskie propozycje dla UE, głównie w kontekście zabezpieczenia praw socjalnych dla Polaków, były m.in. tematami rozmów Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego z szefem rządu Wlk. Brytanii.
2016-02-05, 22:00
Posłuchaj
David Cameron odwiedził Polskę. Relacja Przemysława Pawełka (IAR)
Dodaj do playlisty
Beata Szydło przed piątkową rozmową z premierem Cameronem w Warszawie podkreśliła, że dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym. Szefowie obu rządów podkreślali też partnerstwo Polski i Wielkiej Brytanii w UE i NATO.
- Wszyscy mamy takie poczucie, że jesteśmy na początku długoterminowej, strategicznej współpracy tych dwóch bardzo ważnych partnerów i w NATO, i w Unii Europejskiej, dlatego, że podzielamy długoterminowe interesy, te interesy są wspólne - zaznaczył Cameron.
Polska premier podkreśliła, że nie wyobraża sobie, by Wielka Brytania opuściła UE. Według niej należy szukać kompromisu. - Chcę bardzo podkreślić, że dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym, że jest bardzo ważnym partnerem i że dla nas bardzo istotne jest, by pozostała w UE - powiedziała Beata Szydło. Dodała, że Wielka Brytania jest "państwem, który stanowi fundament UE".
Poszukiwania kompromisu
Szefowa polskiego rządu za najważniejszy temat spotkania uznała propozycje brytyjskie dla UE. Zaznaczyła, że Polska przychyla się do części postulatów Londynu. Zdaniem Szydło "negocjacji i doprecyzowania" wymagają kwestie socjalne. - Będziemy na pewno szukali kompromisu - dodała.
REKLAMA
Jak podkreśliła, Polacy, pracując na Wyspach, budują również PKB Wielkiej Brytanii i "w związku z tym chcielibyśmy, żeby mieli takie same warunki i szanse na rozwój zawodowy jak obywatele Wielkiej Brytanii".
Cameron zaznaczył, że zgadza się całkowicie z tym, co powiedziała polska premier. - Myślę, że Wielka Brytania zdecydowanie będzie w lepszej sytuacji, jeśli będzie w zreformowanej Unii Europejskiej. Jeśli uda nam się te zmiany osiągnąć, to będzie dobrze dla Wielkiej Brytanii, dla Europy, ale także dobrze dla Polski - mówił.
(Film - Rzecznik rządu o spotkaniu Szydło-Cameron/ Źródło: TVN24/x-news)
Rzecznik rządu Rafał Bochenek, pytany po spotkaniu o ustalenia dotyczące praw socjalnych polskich pracowników w Wielkiej Brytanii, powiedział: "Jeżeli jakiekolwiek rozstrzygnięcia zapadną w trakcie Rady Europejskiej, na pewno nie będą one dotyczyły tych osób, które obecnie pracują w Wielkiej Brytanii".
REKLAMA
Jak podkreślił, strona polska stoi na stanowisku, że wszelkie rozwiązania, które zostaną przyjęte przez Wielką Brytanię, na pewno nie powinny traktować polskich pracowników inaczej niż pracowników z innych krajów członkowskich, którzy pracują obecnie w Wielkiej Brytanii.
"Polacy uzyskali bardzo dużo"
O tym, że Polsce udało uzyskać się pełne zabezpieczenie praw socjalnych dla Polaków, którzy są w tej chwili w Wielkiej Brytanii zapewniał po rozmowie z Cameronem prezes PiS Jarosław Kaczyński.
- Polska i Polacy uzyskali bardzo dużo, pełne zabezpieczenie tych, którzy są w tej chwili w Wielkiej Brytanii, ale także i to, że ci, którzy mają dzieci w Polsce, będą w dalszym ciągu otrzymywali świadczenia, one będą może indeksowane, ale będą je otrzymywali - podkreślił lider PiS. Zaznaczył, że wszelkie propozycje odnoszące się do nowego zdefiniowania pracy, które byłyby dla Polski bardzo groźne - nie brytyjskie, tylko niemieckie i holenderskie - nie zostaną przyjęte.
(Film - Prezes PiS: zyskaliśmy dużo, jesteśmy usatysfakcjonowani/ Źródło: TVN24/x-news)
REKLAMA
Według Jarosława Kaczyńskiego wszelkiego rodzaju ograniczenia będą mogły być podjęte tylko i wyłącznie na podstawie decyzji władz UE, a więc z polskim udziałem.
Beata Szydło zadeklarowała, że Polska przychyla się w pełni do propozycji premiera Camerona ws. rozwiązań, które mają poprawić konkurencyjność, odbiurokratyzować UE i "nadać odpowiedniego znaczenia parlamentom narodowym". - Tutaj między nami jest absolutnie pełna zgoda, będziemy wspierać te propozycje pana premiera - oświadczyła.
Kwestia bezpieczeństwa
Innym ważnym tematem piątkowych rozmów Davida Camerona z polskimi politykami w Warszawie była współpraca w wymiarze bezpieczeństwa.
- Chcemy, żeby nasze postulaty wspierania wschodniej flanki były również wzięte pod uwagę i żeby nas Wielka Brytania wspierała w tych propozycjach. To jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej - podkreśliła Beata Szydło.
REKLAMA
(Film - Cameron: chcemy pełnego strategicznego partnerstwa między naszymi krajami/ Źródło: TVN24/x-news)
Brytyjski premier zaznaczył, że "wspólne interesy" dotyczą bezpieczeństwa, obrony, NATO, szczególnie - jak zauważył - "w obliczu zagrożenia ze strony Rosji". - Chcemy być pewni, że Europa ma właściwy system (...) bezpieczeństwa. Chcemy być pewni, że ta Europa jest Europą, która szanuje państwa narodowe, rolę, jaką one odgrywają. I dlatego chcemy, aby Wielka Brytania i Polska współpracowały w Europie - dodał.
Cameron podkreślił, że Wielka Brytania bierze udział w ważnych ćwiczeniach wojskowych w Polsce. - Mamy dużo programów i działań wspólnych zarówno z Polską, jak i z innymi sojusznikami. I w przyszłości na tym będziemy budować, te działania będziemy rozwijać - zadeklarował.
PAP/IAR/aj
REKLAMA
REKLAMA