Rada Bezpieczeństwa potępia Koreę Północną za próbę rakietową
Rada Bezpieczeństwa zebrała się w Nowym Jorku na nadzwyczajnym posiedzeniu po tym, jak Korea Północna w nocy z soboty na niedzielę odpaliła rakietę balistyczną.
2016-02-07, 21:01
Posłuchaj
UE dołączyła do światowej krytyki Korei Północnej za wystrzelenie rakiety dalekiego zasięgu. Relacja z Brukseli Beaty Płomeckiej/IAR
Dodaj do playlisty
O zwołanie posiedzenia wnioskowały Stany Zjednoczone, Japonia i Korea Południowa. Kraje te, podobnie jak Rosja, potępiły działania Pjongjangu. Amerykański sekretarz stanu John Kerry określił je jako jako rażące złamanie rezolucji ONZ, dotyczącej prób z rakietami balistycznymi.
Rada powtórzyła, że zamierza podjąć "zdecydowane środki" w odpowiedzi na styczniową próbę z bombą wodorową. Chodzi o rezolucję wprowadzającą dodatkowe sankcje w odpowiedzi, jak to ujęto, na "niebezpieczne i poważne pogwałcenie" wcześniejszych postanowień Rady.
Projekt rezolucji przygotowały już Stany Zjednoczone, Japonia i Południowa Korea. Przez najbliższe tygodnie będzie on konsultowany. Chiny, które mają prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa, mogą jednak uniemożliwić wprowadzenie ostrzejszych sankcji.
Amerykańska ambasador przy ONZ Samantha Power wezwała więc Pekin, aby uznał, że ostatnie wydarzenia stwarzają poważne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
REKLAMA
Moskwa. Tak, ale...
Jak oświadczył w niedzielę stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin, rezolucja RB nie może zawierać nawet aluzji do możliwości działań militarnych.
Zgodził się z koniecznością przyjęcia "jeszcze jednej rezolucji z sankcjami wobec KRLD", ale uprzedził, że nie powinno to doprowadzić do jakiegokolwiek kryzysu humanitarnego ani załamania gospodarczego w tym kraju.
Czurkin wyraził ubolewanie, że Pjongjang nie posłuchał rad rosyjskich i chińskich partnerów i zdecydował się na "takie nieprzemyślane działania, które, w naszym przekonaniu, szkodzą interesom narodowym Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej".
- Niestety przyjdzie nam zająć się jeszcze jedną rezolucją z sankcjami wobec KRLD - powiedział.
REKLAMA
NATO o próbie Pjongjangu
- Bardzo zdecydowanie potępiam wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety przy użyciu technologii rakiet balistycznych - napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Przypomniał, że Pjongjand złamał w ten sposób między innymi rezolucje RB ONZ dotyczące zakazu wystrzeliwania pocisków balistycznych i zakazu testowania technologii nuklearnej.
Powiązany Artykuł
Bombowce i broń atomowa? Odpowiedź na działania Pjongjangu
Do światowej krytyki Korei Północnej przyłączyła się także UE. Oświadczenie w imieniu Wspólnoty opublikowała szefowa unijnej dyplomacji. "To jawne i poważne złamanie międzynarodowych zobowiązań" - napisała Federica Mogherini przypominając, że rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zabraniają Korei Północnej prób rakietowych i nuklearnych.
REKLAMA
Szefowa unijnej dyplomacji dodała, że działania władz Pjongjangu stanowią zagrożenie dla pokoju w świecie i doprowadzają do eskalacji napięć na Półwyspie Koreańskim.
Międzynarodowe konsultacje
Zainicjował je szef MSZ Japonii Fumio Kishida po ogłoszeniu przez Koreę Płn., że przy pomocy rakiety dalekiego zasięgu umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. Tokio rozważa też nałożenie nowych sankcji na Pjongjang.
Kishida rozmawiał telefonicznie z ministrami spraw zagranicznych Rosji, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii - Siergiejem Ławrowem, Yun Byung Se i Philipem Hammondem.
Po rozmowie z Yun, Kishida poinformował, że ustalono zacieśnienie współpracy między państwami, które są szczególnie zaniepokojone zachowaniem Korei Północnej.
REKLAMA
Z kolei szef brytyjskiej dyplomacji oświadczył, że jest zwolennikiem koncepcji, by Rada Bezpieczeństwa ONZ jak najszybciej podjęła zdecydowane kroki zmierzające do objęcia Pjongjangu sankcjami.
Amerykańska demonstracja siły nad Półwyspem Koreańskim/Storyful/x-news
Tokio zastanawia się nad indywidualnymi sankcjami
Premier Japonii Shinzo Abe nakazał swemu gabinetowi natychmiastowe rozważenie nałożenia nowych sankcji na Pjongjang. Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga przekazał, że premier poinstruował członków gabinetu, iż mają być w gotowości na "nieprzewidziany rozwój wydarzeń" po wystrzeleniu północnokoreańskiej rakiety.
Wcześniej w niedzielę Pekin, główny sojusznik Korei Północnej, skrytykował działania Pjongjangu. - Chiny ubolewają nad uporem Korei Północnej w rozwijaniu, pomimo międzynarodowego sprzeciwu, technologii wyrzutni rakietowych - oznajmiła Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego MSZ.
REKLAMA
Chiny są też głównym partnerem handlowym Korei Północnej, jednak stosunki dwustronne pomiędzy obydwoma krajami są w ostatnich latach napięte z powodu programu nuklearnego Pjongjangu.
- Wszystkie zainteresowane strony muszą reagować na tę sytuację ze spokojem" - dodała rzeczniczka, apelując o "dialog i konsultacje.
źródło: youtube/RT
Korea Północna powiadomiła we wtorek agendy ONZ, iż planuje wystrzelenie rakiety nośnej z "satelitą do obserwacji Ziemi" w czasie między 8 i 25 lutego.
REKLAMA
Jednak już wcześniej, w nocy z soboty na niedzielę, Pjongjang wystrzelił rakietę dalekiego zasięgu, co jest naruszeniem rezolucji RB ONZ, które zabraniają mu wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji.
Na początku stycznia władze Korei Północnej oświadczyły, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków. Wielu ekspertów wątpi, czy izolowany kraj mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale. Jednak Korea Północna grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego, a eksperci obawiają się, że reżim północnokoreański będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.
iz
REKLAMA