Komisja Europejska opublikuje dziś raport migracyjny

Nieoficjalnie mówi się o tym, że Bruksela ponowi presję na Grecję, by wywiązywała się ze swoich obowiązków dotyczących rejestracji osób, które przedostały się do Europy z Afryki i Bliskiego Wschodu.

2016-02-10, 09:38

 Komisja Europejska opublikuje dziś raport migracyjny
Trwa napływ migrantów do Europy. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Wikipedia/Ggia

Posłuchaj

Raport KE ma być podsumowaniem działań dotyczących walki z kryzysem migracyjnym. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według tych przecieków, KE ma opublikować wytyczne jak powinny działać punkty identyfikacji, i ile ich powinno być – relacjonuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Chaos panujący w Grecji i brak kontroli nad przyjmowaniem przybyszów spowodował, że sześć krajów strefy Schengen wprowadziło na niektórych odcinkach swoich granic tymczasowe kontrole i chce je przedłużyć nawet do dwóch lat.
Wiele wskazuje też na to, że Komisja ogłosi, że Austria zostaje częściowo wyłączona z systemu przyjmowania uchodźców. Wcześniej o wyłączenie poprosiła Szwecja.
Chodzi o unijny program zatwierdzony jesienią ubiegłego roku dotyczących przyjęcia 160 tysięcy uchodźców i rozesłania ich do unijnych krajów. Niektórzy eksperci już mówią o fiasku planu, bo do tej pory europejskie rządy zdecydowały się na przyjęcie zaledwie około dwustu osób.

NATO pomoże?

Tymczasem we wtorek sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiedział w Brukseli, że sprawa znajdzie się w programie rozpoczynającego się w środę spotkania ministrów obrony państw NATO.

W poniedziałek w czasie wizyty w Turcji niemiecka kanclerz Angela Merkel i tureckie władze zapowiedziały, że będą domagać się wsparcia NATO przy patrolowaniu tureckiego wybrzeża. Chodzi o ewentualną walkę z przemytnikami ludzi, którzy nielegalnie dostarczają migrantów do Europy.

Źródło: Cihan News Agency/x-news

REKLAMA

Imigranci w Europie - serwis specjalny >>>

Szef Paktu Jens Stoltenberg potwierdził, że rozmawiał już telefonicznie z ministrami obrony Niemiec i Turcji. Podkreślił, że jutro o sprawie będą rozmawiać ministrowie ze wszystkich krajów Sojuszu i że być może zapadnie decyzja w tej sprawie.

Według danych Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji w styczniu na Morzu Śródziemnym utonęło 360 osób, które próbowały przedostać się do Europy.

W listopadzie Unia Europejska uznała, że najbardziej skutecznym sposobem powstrzymania masowej migracji z Bliskiego Wschodu jest pomoc Turcji. Rząd w Ankarze stawia jednak warunki. Dlatego Unia Europejska chce przekazać trzy miliardy euro pomocy, która ma zostać wykorzystana na poprawę warunków bytowych w obozach dla uchodźców.

REKLAMA

pp/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej