Jak wyglądają notowania rządu premier Beaty Szydło? Najnowszy sondaż CBOS

Obecny rząd popiera 35 proc. ankietowanych. 32 proc. respondentów nie podoba się gabinet Beaty Szydło. 27 proc. badanych ma do rządu stosunek obojętny.

2016-02-17, 18:35

Jak wyglądają notowania rządu premier Beaty Szydło? Najnowszy sondaż CBOS
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Grupa osób popierających rząd w porównaniu do stycznia zmalała o 1 pkt proc., grupa przeciwników - zwiększyła się o 1 pkt proc., a obojętnych spadła o 1 pkt proc. Opinii o stosunku do rządu nie wyraziło w lutym 6 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.).

Stosunek do rządu związany jest przede wszystkim z orientacją światopoglądową, obejmującą preferencje polityczne.

Największym poparciem rząd cieszy się wśród osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, a najwięcej oponentów ma wśród osób identyfikujących się z lewicą.

CBOS wskazuje, że pozytywnemu stosunkowi do rządu sprzyja wysoki poziom religijności (branie udziału w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu), a niechęć do rządu wyraża połowa niepraktykujących.

Zauważa też, że rząd ma najwięcej przeciwników wśród mieszkańców dużych miast, respondentów z wykształceniem wyższym i osób "względnie dobrze sytuowanych".

Rząd - według sondażowni - może liczyć głównie na poparcie zdeklarowanych wyborców PiS, a przychylny stosunek ma do niego także część (35 proc. - w porównaniu do badania styczniowego spadek o 12 pkt proc.) elektoratu ruchu Kukiz'15.

Niechętni rządowi są w większości zwolennicy Nowoczesnej Ryszarda Petru i sympatycy Platformy Obywatelskiej.

43 proc. zadowolonych z tego, kto jest premierem

Zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi Beata Szydło, jest 43 proc. badanych (2 pkt proc. więcej niż w styczniowym sondażu), niezadowolonych z tego jest 39 proc. (1 pkt proc. mniej niż poprzednio). Zdania nie wyraziło 18 proc. badanych (o 1 pkt proc. mniej).

Na stosunek do premier również w największym stopniu wpływa orientacja polityczna i światopoglądowa. Zadowolone z obecnej szefowej rządu są przede wszystkim osoby deklarujące prawicowe poglądy polityczne i uczestnictwo w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.

Niezadowolenie dominuje wśród badanych identyfikujących się z lewicą. Krytyczni wobec szefowej rządu są też mieszkańcy dużych miast, osoby z wyższym wykształceniem oraz badani z dochodem per capita 2000 zł i więcej.

Szydło jako premiera akceptuje zdecydowana większość sympatyków PiS. Zadowolenie z szefowej rządu widoczne jest też w elektoracie Kukiz'15 (choć spadło z 55 proc. w styczniu do 40 proc.).

Zdecydowanie bardziej krytyczni w odbiorze premier są zwolennicy Nowoczesnej i PO. CBOS zauważa jednak, że w lutym wśród wyborców partii Petru powiększyła się grupa akceptująca szefową rządu - z 6 do 16 proc.

Wyniki działalności gabinetu Szydło dobrze oceniło 41 proc. ankietowanych (1 pkt proc. więcej niż w styczniu), źle - 39 proc. (2 pkt proc. więcej niż w poprzednim sondażu). Zdania nie wyraziło 20 proc. badanych (3 pkt proc. mniej niż poprzednio).

CBOS zapytał też respondentów o to, czy polityka rządu "stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej". Nadzieje związane z polityką Szydło w tej dziedzinie ma 39 proc. badanych, z kolei 49 proc. nie widzi perspektywy poprawy.

***

Badanie zostało przeprowadzony przez CBOS metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3-10 lutego na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP, kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej