Spotkanie Witolda Waszczykowskiego z Johnem Kerrym. "Szczyt NATO podniesie bezpieczeństwo Polski"

Obawy Polski dotyczące bezpieczeństwa w naszej części Europy spotykają się z odpowiedzią Stanów Zjednoczonych - oświadczył Witold Waszczykowski po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu.

2016-02-18, 10:00

Spotkanie Witolda Waszczykowskiego z Johnem Kerrym. "Szczyt NATO podniesie bezpieczeństwo Polski"

Posłuchaj

Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych spotkali się w Waszyngtonie. Korespondencja Marka Wałkuskiego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Szef polskiego MSZ oświadczył, że po lipcowym szczycie NATO w Warszawie bezpieczeństwo Polski i całej wschodniej flanki NATO zostanie podniesione.

Witold Waszczykowski powiedział, że rozmowa odbyła się "w bardzo miłej, przyjacielskiej atmosferze" w prywatnym gabinecie Kerry'ego, przy kominku, a dotyczyła głównie problemów bezpieczeństwa we wschodniej części naszego kontynentu.

- Nasze obawy o bezpieczeństwo Europy spotykają się z odpowiedzią USA i mam nadzieję, że szczyt natowski, który odbędzie się w Warszawie w lipcu, będzie dla państwa miłą niespodzianką, ponieważ bezpieczeństwo Polski i całej flanki zostanie podniesione - stwierdził szef polskiej dyplomacji. Jak dodał, ma to się przejawiać poprzez zwiększenie obecności sprzętu i żołnierzy, a Polska jest gotowa "zbudować odpowiednią infrastrukturę, która pozwoli żołnierzom natowskim w Polsce przebywać".

Szef polskiej dyplomacji dodał, że polityczna deklaracja NATO-Rosja z 1997 roku nadal obowiązuje. Wyjaśnił jednak, że pomiędzy zobowiązaniem do nierozmieszczania na terytorium nowych członków Paktu znaczących sił (definiowanych jako dwie ciężkie dywizje) a symboliczną obecnością wojskową jest - jak powiedzial - "znaczące miejsce na znalezienie odpowiedzi".

REKLAMA

TVN24/x-news

Katastrofa smoleńska

Polski minister spraw zagranicznych apelował do amerykańskiego sekretarza stanu, by pomógł nakłonić Rosję do większej współpracy w sprawie śledztwa smoleńskiego. Witold Waszczykowski ocenił, że John Kerry odniósł się do prośby pozytywnie i polecił podsekretarz stanu do spraw Europy Victorii Nuland poruszenie tej kwestii w rozmowach z Rosjanami.

Posłuchaj

Witold Waszczykowski o reakcji USA ws. polskiej prośby o pomoc w śledztwie smoleńskim/IAR 0:33
+
Dodaj do playlisty

 

Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego

Relacjonując dziennikarzom trwającą około pół godziny rozmowę z Kerrym, Waszczykowski powiedział, że amerykański polityk poruszył też temat "wewnętrznych wyzwań" Polski, ale jak zapewnił polski minister, tylko w sposób "marginalny".

REKLAMA

Jak mówił szef MSZ, Kerry "przypomniał, że Polska jest obserwowana przez Komisję Wenecką i Komisję Europejską, i wyraziliśmy wspólną opinię, że należy współpracować z tymi ciałami i rozstrzygnąć tę kwestię w duchu konsensusu. To była marginalna uwaga" - powiedział Waszczykowski. Minister dodał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości jest otwarty na kompromis, ale żeby go zawrzeć, trzeba mieć partnera po stronie opozycji.

Jeszcze przed rozmową z ministrem Waszczykowskim John Kerry poinformował, że poruszy kwestię wyzwań wewnętrznych, przed jakimi stoi Polska. - Cieszymy się, że Polska zwróciła się o opinię do Komisji Weneckiej w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - powiedział sekretarz stanu.

Posłuchaj

Amerykański sekretarz stanu John Kerry w rozmowie z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim poruszył kwestię konfliktu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Z Waszyngtonu relacja Marka Wałkuskiego/IAR 0:52
+
Dodaj do playlisty

 

Spotkanie z Polonią

We wtorek szef polskiej dyplomacji rozmawiał z amerykańskimi ekspertami do spraw polityki międzynarodowej oraz przedstawicielami Polonii.

REKLAMA

Minister Witold Waszczykowski odbył dyskusję z przedstawicielami głównych waszyngtońskich ośrodków analitycznych, m.in. Rady Atlantyckiej, Instytutu Brookings oraz Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych. Następnie minister udał się do Fundacji Kościuszkowskiej, gdzie spotkał się z nestorami Polonii, w tym emerytowanym generałem polskiego pochodzenia Edwardem Równym, który w przyszłym roku skończy 100 lat. 

Bliska współpraca

- Oba kraje łączy przyjaźń, historia i wspólne wartości - podkreślił minister spraw zagranicznych na łamach dziennika "The New York Times".

Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że w 2009 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński wręczył amerykańskiemu przywódcy Baracowi Obamie biografię Tadeusza Kościuszki i że obecny prezydent Andrzej Duda podczas ostatniej sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych siedział obok amerykańskiego prezydenta naprzeciwko rosyjskiego przywódcy Władimira Putina.

Witold Waszczykowski podkreślił w rozmowie z "The New York Times", że polscy żołnierze walczyli w Iraku i Afganistanie, że wkrótce powstanie w naszym kraju amerykańska baza tarczy antyrakietowej i że jako jeden z nielicznych członków Unii Europejskiej Polska zwiększyła wydatki zbrojeniowe ponad 2 procent PKB.

REKLAMA

W wywiadzie minister spraw zagranicznych zaapelował do Stanów Zjednoczonych o wsparcie polityczne i militarne naszego kraju. Waszczykowski stwierdził, że Polska, która latem będzie gospodarzem szczytu NATO, oczekuje dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa poprzez tak zwany "Pakiet Warszawski", który zapewni stałą obecność wojsk Paktu.

Odnosząc się do sytuacji w kraju szef MSZ zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości jest wierny zasadom demokracji. Wytłumaczył, że anulowanie wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego było odpowiedzią na będące - jego zdaniem - złamaniem demokratycznych reguł, pospieszne nominacje sędziowskie poprzednich władz. Z kolei reformy mediów mają prowadzić - według ministra - do przywrócenia ich misji publicznej przy zachowaniu niezależności, obiektywizmu i pluralizmu.

W zeszłym tygodniu trzech amerykańskich senatorów - były kandydat na prezydenta USA, republikanin John McCain oraz demokraci: Dick Durbin i Ben Cardin - wezwało w liście rząd Beaty Szydło, by potwierdził wierność zasadom Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i Unii Europejskiej, w tym poszanowania demokracji.

Amerykańscy politycy zaznaczyli, że "są przyjaciółmi Polski" i zwolennikami silnych dwustronnych relacji polsko-amerykańskich. Wyrażają jednak obawy dotyczące przyjętych niedawno ustaw, które - w ich opinii - mogą naruszyć podstawowe wartości, w tym wolność mediów i niezależność sądownictwa. 

REKLAMA

Szef MSZ /x-news.pl, TVN24

IAR/PAP/iz


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej