"Bronili Polski na ile tylko mogli". W Sejmie uczczono Żołnierzy Wyklętych
Byli przewodnikami narodu i wierni żołnierskiej przysiędze - mówili uczestnicy konferencji "Żołnierze Wyklęci. Droga wolnych Polaków".
2016-02-25, 21:39
Posłuchaj
Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczono w Sejmie. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Dodaj do playlisty
Wzięło w niej udział 40 weteranów z Polski i zagranicy, a także historycy, parlamentarzyści i młodzież.
Generał brygady Jan Podhorski, powstaniec warszawski i Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych powiedział, że przemawia w imieniu nieobecnych, pomordowanych towarzyszy broni. Prosił, by zachować pamięć o tych, którzy po 1945 roku "nie mogli się pogodzić z nowym agresorem i jego krajowymi poplecznikami". Żołnierzy Wyklętych, którzy przeżyli, przez dziesięciolecia spotykały szykany ze strony komunistycznych władz.
Generał Podhorski zaznaczył, że dopiero po 1993 roku zaczął mówić o tym, iż należał do Narodowych Sił Zbrojnych. Dodał, że w czasie II wojny światowej walczył z Niemcami, w kampanii wrześniowej, w konspiracji i Powstaniu Warszawskim. Najtrudniejsza jednak była dla niego walka po 1945 roku z okupacją komunistyczną, której funkcjonariusze byli w większości narodowości polskiej.
Do uczestników konferencji list skierował prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
"Wolna Polska, chociaż nie od razu przywróciła dobre imię i cześć swoim najlepszym synom" - pisze w liście prezydent.
Andrzej Duda przypomina także, że Sejm pięć lat temu ustanowił Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i że była to inicjatywa zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Prezydent w liście zachęca wszystkich Polaków, by uczcić odwagę, wierność i zasługi dla ojczyzny bohaterów walczących o niepodległość. Dziękował w piśmie tym, którzy przynosili kwiaty i zapalali znicze w miejscach walk, kaźni i pochówków.
"Dziękuję tym, dzięki którym pamięć o wyklętych mogła po latach wyjść z ukrycia" - zaznaczył Andrzej Duda.
REKLAMA
Wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski powiedział na konferencji, że tradycje Żołnierzy Wyklętych powinny stać się częścią chwały oręża polskiego. Podkreślał, że trzeba przywrócić należne miejsce żołnierzom antykomunistycznego podziemia.
- Ta część tradycji polskiego oręża musi wejść na stałe do tradycji formacyjnej naszej armii - mówił.
Wiceminister obrony uważa też, że Żołnierze Wyklęci muszą zająć ważne miejsce w edukacji.
- Historia pierwszej i drugiej konspiracji powinna być wprowadzona do podstawy programowej w polskich szkołach i uczelniach wyższych - dodał.
REKLAMA
Jeden z organizatorów konferencji, doktor Piotr Kucharski ze Społecznego Komitetu Upamiętniania Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu podkreślił, że droga Żołnierzy Wyklętych to droga tych, którzy walczyli o niepodległość Polski i wolność jej obywateli.
1 marca obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci: wyjątkowe zdjęcia i nagrania w serwisie Polskiego Radia >>>

mr
REKLAMA
REKLAMA