Bieg "Tropem Wilczym. Oddaj hołd Żołnierzom Wyklętym
Pamięć żołnierzy antykomunistycznego podziemia uczczą biegacze w ponad 170 miastach całego świata.
2016-02-28, 06:54
Posłuchaj
Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Relacja Witolda Banach (IAR)
Dodaj do playlisty
W Warszawie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Parku Skaryszewskim i weźmie w nim udział ponad 3 tysiące osób. Dla Żołnierzy Wyklętych pobiegną również mieszkańcy: Chicago, Londynu, Nowego Jorku.
Powiązany Artykuł

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Biegi odbędą się też u naszych wschodnich sąsiadów: na Litwie, Ukrainie i Białorusi. W sumie w tym symbolicznym wydarzeniu pobiegnie ponad 40 tysięcy osób.
Patronem medialnym biegu jest Polskie Radio.
Żołnierze Wyklęci >>> zobacz serwis specjalny
Projekt narodził się 4 lata temu i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem - mówi koordynator projektu Olga Semeniuk z Fundacji Wolność i Demokracja. W pierwszych "zawodach" - biegu na orientację po lesie - wzięło udział około 60 osób, w ubiegłym roku w hołdzie żołnierzom antykomunistycznego podziemia, pobiegło już ponad 20 tysięcy zawodników w 81 miastach.
REKLAMA
Źródło: youtube/tropem wilczym
Biegi: "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" będą się odbywały na symbolicznym dystansie 1963 metrów. Jest to hołd dla ostatniego partyzanta, ponieważ Józef Franczak pseudonim "Lalek", poległ właśnie w 1963 roku. Ponadto w Warszawie biegacze będą rywalizować na dystansach 5 i 10 kilometrów.
Biegom towarzyszyć będą występy grup rekonstrukcyjnych, wystawy, gry rodzinne, a także poczęstunek z kuchni polowej. A 1 marca obchodzić będziemy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
"Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych"
Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbędą się we wtorek w Warszawie. Rozpocznie je msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie odbędzie się apel pamięci na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza. W Pałacu Prezydenckim zaplanowano uroczystość dekoracji orderami państwowymi i wręczenia nominacji generalskich przez prezydenta Andrzeja Dudę.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Polska uczci Żołnierzy Wyklętych – setki wydarzeń w całym kraju
Kompania Reprezentacyjna WP i grupy rekonstrukcyjne przejdą przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone wieńce. W południe odbędzie się uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych na "Łączce" na Wojskowych Powązkach; po południu - przed tablicą pamiątkową na b. Areszcie Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Rakowieckiej, ale także m.in. przed tablicą pamiątkową i kamieniem "Anody".
Centralne uroczystości, podczas których zaplanowano wystąpienia i apel poległych, odbędą się późnym popołudniem przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po przemarszu do Archikatedry św. Jana odbędzie się koncert okolicznościowy i msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. O godz. 20 rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ruszy sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu i przejdzie pod bramę więzienia przy ul. Rakowickiej.
Obchody potrwają do 7 marca - swój wkład będą mieć też rowerzyści. Szlakiem Żołnierzy Wyklętych pojedzie stołeczna rowerowa masa krytyczna.
***
Żołnierze wyklęci, nazywani również żołnierzami drugiej konspiracji, byli uczestnikami powstania, które rozpoczęło się po wejściu Armii Czerwonej na tereny Polski w 1944 roku. Ci ludzie nie godząc się na sowietyzację kraju, zachowali się jak trzeba - podkreśla Wojciech Boberski.
REKLAMA
Według szacunków historyków w walkach z sowietami oraz w komunistycznych katowniach zginęło około 50 tysięcy osób.
Data 1 marca jako dzień upamiętnienia nie jest przypadkowa - tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Gdy sześć lat temu Sejm ustanowił święto państwowe ku czci żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni tworząc antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie, z roku na rok zaczęło przybywać inicjatyw służących upamiętnieniu najważniejszych postaci tego ruchu i organizacji, w których działali.
REKLAMA
IAR, to
REKLAMA