Rozejm w Syrii. USA i Rosja wzywają do rozpoczęcia rozmów pokojowych
Na początku tygodnia ONZ informowała, że chce wznowić rozmowy pokojowe w sprawie Syrii 9 marca. Pierwotnie miały się one odbyć 7 marca, jednak z przyczyn "logistycznych i technicznych" opóźniono ich rozpoczęci
2016-03-05, 12:12
Posłuchaj
Syryjskie rozmowy pokojowe od 9 marca. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali o tym, w piątek wieczorem przez telefon. "Obie strony wezwały do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji pomiędzy rządem Syrii i całą opozycją, podczas których sami Syryjczycy muszą zdecydować co do przyszłości kraju" - napisano w komunikacie rosyjskiego MSZ.
Kerry i Ławrow podczas rozmowy zapewnili także o wzajemnym zrozumieniu, co do konieczności zakończenia walk w Syrii - dodano.
"Rozwiązanie w rękach Syryjczyków"
Specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura oświadczył, że kwestię przyszłości syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada powinni rozstrzygnąć sami Syryjczycy.
- Twierdzimy, że rozwiązanie powinno należeć do Syryjczyków. Czy nie powinniśmy pozwolić im decydować? - mówił Mistura w rozmowie z telewizją informacyjną France 24, w odpowiedzi na pytanie dotyczące losu syryjskiego prezydenta.
REKLAMA
- Dlaczego mielibyśmy mówić z wyprzedzeniem, co powinni powiedzieć Syryjczycy - dodał.
Tymczasem europejscy przywódcy podczas piątkowej telekonferencji powiedzieli prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że rozejm w Syrii musi być wykorzystany do zaprowadzenia w tym kraju pokoju bez prezydenta Asada.
Powiązany Artykuł
![syria 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b0d69e2e-95d7-41d0-b53e-04ffd441aea4.jpg)
"Kruchy" rozejm w Syrii. Kolejne rozmowy, raport Amnesty International
Obowiązujące w Syrii kruche zawieszenie broni "musimy wykorzystać jako pozytywną dynamikę, która pozwoli nam uzyskać impet w rozmowach, aby móc przejść od rozejmu do bardziej trwałego porozumienia i zmiany politycznej, w której nie będzie Asada - podkreśliła przedstawicielka brytyjskiego premiera Davida Camerona.
W wideokonferencji uczestniczyli też kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande i premier Włoch Matteo Renzi.
REKLAMA
Na początku tygodnia ONZ informowała, że chce wznowić rozmowy pokojowe w sprawie Syrii 9 marca.
Proces pokojowy
Szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault ocenił, że w Syrii odnotowano "realny postęp", ale zastrzegł, że niezbędne jest spełnienie jeszcze "dwóch warunków" przed wznowieniem rozmów pokojowych w Genewie.
- Chcielibyśmy szybkiego wznowienia negocjacji w Genewie. Zgadzamy się, że aby rokowania zostały wznowione w sposób wiarygodny, trzeba spełnić dwa warunki: dostęp wszystkich Syryjczyków do pomocy humanitarnej i pełne respektowanie rozejmu - oznajmił Ayrault na zakończenie spotkania w Paryżu z ministrami - brytyjskim i niemieckim.
- Jeśli te dwa warunki nie zostaną spełnione, wówczas proces negocjacyjny jest skazany na porażkę, czego nie chcemy - dodał.
Francuski minister zastrzegł, że mimo "realnego postępu" w Syrii dochodzi do "sytuacji nie do przyjęcia".
REKLAMA
(Film - W Syrii negocjacje pokojowe cały czas się toczą. Porozumienia na szczeblu lokalnym/ Źródło: RUPTLY/x-news)
Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w strefie znajdującej się w rękach rebeliantów na wschód od Damaszku zostały przeprowadzone w piątek dwa naloty, po raz pierwszy od rozejmu, który wprowadzono tydzień temu.
Także niemiecki minister Frank-Walter Steinmeier oświadczył, że celem krajów zachodnich jest "ustabilizowanie, umocnienie zawieszenia broni". - Wszyscy wiemy, że stale dochodzi do naruszeń i konieczna jest przejrzystość w kwestii odpowiedzialności - dodał.
Powiązany Artykuł
![Syria PAP 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/4609f9b0-e732-4bc1-b494-f48afdb3a04f.jpg)
Wojna w Syrii
Szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond ocenił z kolei, że "zaprzestanie walk jest dalekie od doskonałości, ale redukuje poziom przemocy, co stworzyło możliwość dostarczenia pomocy humanitarnej".
REKLAMA
Od tygodnia w Syrii obowiązuje rozejm uzgodniony przez Rosję i USA. Rozejm nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu (IS) oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra. Operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa, rosyjskie lotnictwo i dowodzona przez USA koalicja.
pp/PAP/IAR
REKLAMA