Rocznica śmierci Stalina. Rosyjscy komuniści wciąż czczą jego pamięć
Dla Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej radziecki dyktator i zbrodniarz jest bohaterem, który zbudował potęgę Związku Radzieckiego.
2016-03-05, 19:40
Posłuchaj
Rosyjscy komuniści składają kwiaty na grobie Józefa Stalina. Z Moskwy relacja Macieja Jastrzębskiego/IAR
Dodaj do playlisty
Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili zmarł 5 marca 1953 roku. Na rękach miał krew milionów obywateli ZSRR i sąsiednich krajów, w tym tysięcy Polaków zamordowanych w radzieckich łagrach. Jednak we współczesnej Rosji wciąż stoją jego pomniki, a w trakcie różnego rodzaju uroczystości pojawiają się portrety dyktatora.
Niemała w tym zasługa Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, która promuje osobę i rzekome osiągnięcia Józefa Stalina. Cieszą się z tego przede wszystkim sprzedawcy pamiątek, którzy w 25 lat od upadku ZSRR wciąż mogą zarabiać na radzieckich symbolach.
Алексей Пузицкий/You Tube
Rosyjscy komuniści próbują podważać wiele faktów historycznych, między innymi sugerując, że Stalin nie miał niczego wspólnego ze zbrodnią katyńską. Chcą także przywrócić miastu Wołgograd jego dawną nazwę Stalingrad.
REKLAMA
63. rocznicę śmierci Józefa Stalina ochodzili przy jego grobie na Placu Czerwonym w Moskwie, pod murami Kremla. Na mogile składano czerwone goździki. Ubolewano z powodu domniemanego "demonizowania" sowieckiego tyrana.
Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) jest druga siłą w rosyjskim parlamencie.
Z kolei przed gmachem FSB (dawną siedzibą osławionego KGB) na Łubiance zebrało się wielu krytyków Stalina na wiecu pod hasłem "Topografia terroru". Przypomniano o milionach ofiar stalinizmu. Obrońcy praw człowieka i liberalna rosyjska opozycja domagają się oficjalnego zakwalifikowania stalinizmu jako zbrodni.
W centrum Moskwy, na jednym z przystanków komunikacji miejskiej przy Dworcu Pawieleckim, pojawił się plakat z maską pośmiertną Stalina i napisem: "Umarł tamten, umrze i ten". Gdy stało się o tym głośno, m.in. za sprawą mediów społecznościowych, władze miejskie plakat usunęły.
Zobacz serwis specjalny o Katyniu >>>
REKLAMA
IAR/PAP/iz
REKLAMA