Spór o Trybunał Konstytucyjny. Finalne prace Komisji Weneckiej

Komisja Wenecka przystępuje do pracy nad opinią na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

2016-03-10, 12:59

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Finalne prace Komisji Weneckiej

Posłuchaj

Komisja Wenecka przystępuje do pracy. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po południu odbędzie się wspólne posiedzenie dwóch podkomisji - do spraw sprawiedliwości konstytucyjnej i prawa międzynarodowego.

Posiedzenie ma charakter wstępny i stanowi przygotowanie do dyskusji plenarnej nad projektem opinii sporządzonym pod koniec lutego na podstawie komentarzy sprawozdawców, członków delegacji, która prowadziła rozmowy w Warszawie.

Powiązany Artykuł

Trybunał-Konstytucyjny 1200.jpg
W piątek Komisja Wenecka zajmie się sprawą Trybunału Konstytucyjnego

Kluczowe plenarne posiedzenie Komisji Weneckiej, będącej organem doradczym Rady Europy, rozpocznie się w piątek rano. Sprawa polskiego Trybunału Konstytucyjnego będzie jedną z kilku omawianych tego dnia. W programie obrad jest też na przykład kwestia specjalnego ustawodawstwa we Francji po zamachach terrorystycznych.

Na obrady zaproszono 9-osobową delegację z Polski, w której jest między innymi sekretarz stanu w MSZ Konrad Szymański, przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości oraz Sejmu i Senatu. Oczekuje się, że debata na posiedzeniu plenarnym rozpocznie się w piątek wczesnym popołudniem, a zakończy ją przyjęcie opinii oraz jej publikacja.

REKLAMA

Stanowisko rządu

Wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski poinformował w środę, że odpowiedź w sprawie projektu opinii na temat zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym została wysłana do Komisji Weneckiej.

O wydanie opinii w sprawie uchwalonej 22 grudnia zeszłego roku nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wystąpił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

W rezultacie tego wniosku przedstawiciele Komisji złożyli wizytę w Warszawie, gdzie przez dwa dni zapoznawali się z sytuacją i rozmawiali między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą, przedstawicielami rządu, Sejmu i Senatu, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło TVN24/x-news

REKLAMA

Polski MSZ w zeszłym tygodniu wnioskował o odroczenie wydania opinii przez Komisję Wenecką w związku z upublicznieniem w mediach projektu opinii, co - jak mówił wiceszef MSZ - "w poważny sposób podważyło zaufanie" polskiego rządu do Rady Europy i Komisji Weneckiej. Komisja Wenecka nie przychyliła się jednak do tego wniosku.

Konkluzje komisji

W projekcie opinii dotyczącej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym Komisja Wenecka w konkluzjach wzywa wszystkie organy państwa do pełnego poszanowania i wprowadzenia w życie orzeczeń TK.

Powiązany Artykuł

witold waszczykowski  1200.jpg
Będziemy polemizować z projektem Komisji Weneckiej"

Komisja wita z uznaniem fakt, że wszyscy polscy rozmówcy wyrażali przywiązanie do Trybunału jako gwaranta nadrzędności konstytucji w Polsce. Jednak dopóki sytuacja kryzysu konstytucyjnego odnoszącego się do TK pozostaje nierozwiązana i dopóki Trybunał nie może wykonywać pracy w skuteczny sposób, zagrożone są nie tylko rządy prawa, ale także demokracja i prawa człowieka - stwierdzono. Dodano też m.in., że konieczne jest znalezienie rozwiązania obecnego konfliktu wokół składu TK.

Na opinię Komisji Weneckiej czeka Komisja Europejska, która 13 stycznia rozpoczęła wobec Polski procedurę dotyczącą ochrony państwa prawa.

REKLAMA

IAR/PAP, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej