Władimir Putin: zarządziłem wycofanie głównych sił rosyjskich z Syrii
- Uważam, że zadania postawione przed ministerstwem obrony (...) zostały w całości spełnione. Nakazuję, by rozpocząć od wtorku wycofywanie głównej części naszej grupy wojsk z Syrii - powiedział prezydent Rosji.
2016-03-14, 21:47
Posłuchaj
Rosja rozpoczęła kampanię w ogarniętej wojną domową Syrii 30 września ubiegłego roku. Władze na Kremlu zapewniają, że naloty są wymierzone w organizacje terrorystyczne.
Według ekspertów przynajmniej część z nich przeprowadzono na obszarach, na których były tylko niewielkie siły Państwa Islamskiego (IS) lub nie było ich wcale, natomiast niektóre ataki wymierzone były we wspieranych przez Zachód rebeliantów.
Jak wyjaśnia agencja TASS, od wtorku wycofane mają być siły lotnicze, które od września 2015 roku stacjonowały w syryjskiej prowincji Latakia. Rosyjskie wojska pozostaną w bazie lotniczej Hmeimim i w śródziemnomorskim porcie Tartus.
Rzecznik Kremla przekazał, że Władimir Putin swoją decyzję skonsultował z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem.
- Jeżeli jest to krok poważny, to będzie to istotny element presji na reżim el-Asada, ponieważ rosyjskie wsparcie przedłużyło jego życie. Stan rzeczy ulegnie znaczącej zmianie na skutek tego kroku - ocenił rzecznik grupującego główne siły opozycji syryjskiej Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC) Salim al-Muslat.
Syryjska opozycja oświadczyła jednak, że oczekuje na konkretne dowody wycofywania wojsk rosyjskich.
x-news.pl, STORYFUL
Wojna w Syrii
Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi.
Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie, które następnie przeobraziło się w wojnę domową.
REKLAMA
W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie - zmienił swoje oblicze. Pod koniec czerwca 2014 roku bojownicy z IS proklamowali na zajętych przez siebie terytoriach w Syrii kalifat.
Międzynarodowa koalicja, której liderem są Stany Zjednoczone, prowadzi walkę z terrorystami od września 2014 roku. 30 września 2015 roku kampanię lotniczą w Syrii rozpoczęła Rosja.
Szansa na pokój?
19 grudnia 2015 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła rezolucję w sprawie mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii. Przewiduje ona m.in. utworzenie rządu przejściowego oraz przeprowadzenie wolnych wyborów i opracowanie nowej konstytucji w ciągu 18 miesięcy.
Od dwóch tygodni w Syrii obowiązuje rozejm. Porozumienie nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko Państwu Islamskiemu.
Rozejm ma ułatwić prowadzenie rozmów pokojowych, które rozpoczęły się w poniedziałek w Genewie. Oenzetowski mediator Staffan de Mistura poinformował, że już padły pewne pomysły na rozwiązanie konfliktu.
***
Konflikt w zamieszkiwanej przez ok. 18 mln ludzi Syrii kosztował życie ponad 270 tys. ludzi. Prawie 6,5 mln ludzi przemieściło się wewnątrz kraju, a w sąsiadujących z Syrią państwach żyje ponad 4 mln uchodźców.
Tysiące rodzin mieszka w zniszczonych domach lub prowizorycznych obozach. Większość Syryjczyków nie ma stałego dostępu do czystej wody, brakuje również prądu.
REKLAMA
Konflikt doprowadził do destabilizacji kraju i spowodował największą współcześnie katastrofę humanitarną na świecie. Ponad połowa Syryjczyków w wieku produkcyjnym nie ma pracy. Prawie 70 proc. mieszkańców żyje w skrajnej biedzie.
IAR, PAP, kk
REKLAMA