Dwa doniesienia do prokuratury ws. nieopublikowanego wyroku TK

Zawiadomienia zostaną poddane analizie. Prokurator zdecyduje, czy wszcząć postępowanie.

2016-03-15, 16:36

Dwa doniesienia do prokuratury ws. nieopublikowanego wyroku TK
Siedziba Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie. Foto: Lukas Plewnia from Berlin/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Michał Dziekański: na początku zawiadomienia zostaną poddane analizie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W prokuraturze są dwa zawiadomienia w sprawie nieopublikowania przez rząd orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ustawy PiS o Trybunale. Premier Beata Szydło poinformowała, że podległe jej Rządowe Centrum Legislacji nie opublikuje orzeczenia w Dzienniku Ustaw, rzecznik rządu tłumaczył to tym, że postanowienie sędziów nie jest oparte na przepisach prawa.
W tej sprawie złożono doniesienia do gliwickiej i warszawskiej prokuratury - mówił w TVP Info rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Michał Dziekański.

- Zawiadomienie dotyczy nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego przez Prezesa Rady Ministrów - powiedział.

Komentarze PiS i PO

Sprawę komentowali politycy w Sejmie. Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski mówi, że obywatele mają prawo składać wnioski do prokuratury. Dodał, że podchodzi do sprawy ze spokojem.

Wyraził też przekonanie, że będzie ona wnikliwie wyjaśniona. Przypomniał, że prokuratura bada już jeden wątek dotyczący orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Wyjaśnił, że chodzi o przeciek projektu - jak to określił - opinii do mediów.

REKLAMA

Szef klubu PO Sławomir Neumann przypomina, że już raz szefowa Kancelarii Premiera zapowiadała, iż nie opublikuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zmieniła zdanie po podjęciu działań przez prokuraturę - powiedział. Wyraził przekonanie, że po zmianie na stanowisku Prokuratora Generalnego, sprawa będzie rozpatrzona.

TK o ustawie na swój temat

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niekonstytucyjnych. Uznał, że cała nowela jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.

Premier Beata Szydło poinformowała, że podległe jej Rządowe Centrum Legislacji nie opublikuje w Dzienniku Ustaw środowego orzeczenia TK.

Opinia Komisji Weneckiej

W piątek Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału. Oceniła, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce. Podkreśliła, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

REKLAMA

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej