Ciągłe destabilizowanie, broń jądrowa na Krymie? Nowa doktryna Ukrainy - największym zagrożeniem Rosja
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał dekret, którym zatwierdził nową koncepcję rozwoju bezpieczeństwa i obrony.
2016-03-16, 16:21
- Jako główne niebezpieczeństwo wskazano w dokumencie agresywne działania Rosji – podała administracja szefa państwa.
- W średniookresowej perspektywie najbardziej aktualnym zagrożeniem pozostaną agresywne działania Rosji, zmierzające do wyniszczenia ukraińskiej gospodarki i destabilizacji sytuacji społeczno-politycznej w celu unicestwienia Ukrainy i zajęcia jej terytorium, a także zastosowanie (przez Rosję) siły militarnej oraz technologii wojny hybrydowej (…) – głosi dokument.
Za zagrożenie ukraińskie władze nadal uważają "czasową okupację Krymu przez Federację Rosyjską”, a także działania Rosji, których celem jest destabilizacja sytuacji w regionie mórz: Bałtyckiego, Czarnego i Kaspijskiego.
Koncepcja mówi również o dywersyjnej działalności Rosji, ukierunkowanej na rozżeganie waśni etnicznych i religijnych oraz separatyzmu i terroryzmu.
REKLAMA
Wśród problemów najważniejszych dla bezpieczeństwa Ukrainy pozostają m.in. wspierane przez Moskwę formacje separatystyczne w Donbasie, duża koncentracja wojsk rosyjskich wzdłuż granic i wzmacnianie sił rosyjskich na zaanektowanym Krymie, a także możliwość rozmieszczenia na tym półwyspie broni jądrowej.
Ogromnym "wyzwaniem dla bezpieczeństwa jest możliwość wykorzystania terytorium Ukrainy do działań bojowych w razie wybuchu konfliktu między państwami NATO a Federacją Rosyjską" – czytamy.
Ukraina powinna się modernizować i dążyć do UE i NATO
Dla ograniczenia tych zagrożeń w koncepcji wskazano na konieczność dalszego reformowania sektorów bezpieczeństwa i obrony zgodnie z rozwiązaniami stosowanymi w krajach NATO i UE oraz demokratyzacji państwa i rozwoju patriotyzmu.
We wrześniu ubiegłego roku rząd w Kijowie opracował nową doktrynę wojenną Ukrainy, w której po raz pierwszy wymieniono Rosję jako głównego agresora i przeciwnika.
REKLAMA
We wcześniejszych doktrynach nie było mowy o wrogich dla Ukrainy państwach.
PAP/IAR/agkm
Lwów, Ukraina. 10 marca przed lwowskim ratuszem ponad pół tysiąca mieszkańców miasta zaśpiewało hymn Ukrainy. Rozciągnięto również olbrzymich rozmiarów żółto-niebieską flagę. W ten sposób lwowianie obchodzili "urodziny" hymnu. 151 lat temu po raz pierwszy publicznie wykonano utwór "Szcze nie wmerła Ukraina" w Przemyślu. Muzykę do niego napisał Mychajło Werbycki [News Channel "24"/x-news]
REKLAMA
REKLAMA