Prezydent odznaczył potomków Polaków, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej
Andrzej Duda podkreślił, że odznaczył tych, którzy "nie zamknęli drzwi" i "do końca byli ludźmi".
2016-03-17, 20:00
Posłuchaj
Na zamku w Łańcucie na Podkarpaciu Andrzej Duda odznaczył potomków Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. W przemówieniu prezydent zwrócił uwagę, że Polacy, do których Żydzi przychodzili z prośbą o pomoc, mogli się przez chwilę zawahać, wiedząc, że grozi za to kara śmierci.
II wojna światowa - serwis specjalny >>>
- Dziś mam zaszczyt - wielki dla mnie, jako człowieka - idąc w pewnym sensie śladami pana prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, odznaczyć tych, którzy nie zamknęli drzwi. Tych, którzy otwarli szeroko drzwi i powiedzieli: "Chodźcie, damy radę". Mając świadomość tego, czym to grozi. Byli ludźmi od początku do końca, w każdym momencie, dzieląc się schronieniem, chlebem, życiem - podkreślił.
- Jestem zaszczycony, że mogę o tym mówić w tym miejscu i że mogę w imieniu Rzeczypospolitej wszystkim państwu - bohaterom i im najbliższym - dzisiaj podziękować. W Yad Vashem jest napis: "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". To piękne i głębokie stwierdzenie - daliście państwo dowód tego - oznajmił Duda.
Powiązany Artykuł

W Markowej na Podkarpaciu zostanie dziś otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. rodziny Ulmów
- To świadectwo tego, jakimi ludźmi jesteście i jakie są wasze rodziny. To szlachetność, to godność, którą nosi się w sercu. Bo godnością jest odpowiedzialność za to, by godność zachowali inni. Za to dziękuję z całego serca. Także dzięki temu, kim wtedy okazaliście się wy i wasi najbliżsi, Rzeczpospolita może być dumna i traktować jako bohaterów - oświadczył.
- Bohaterów, o których absolutnie nie wolno zapomnieć, którzy w absolutnie bezprecedensowy sposób przyczynili się do tego, że byliśmy w stanie przetrwać godnie, jako naród. I możemy iść do Instytutu Yad Vashem, bo najwięcej drzew upamiętnia tam Polaków. Ponad 6 tysięcy. I to jest nasz wielki powód do dumy - wskazał.
REKLAMA
- My pamiętamy o naszej historii - umiemy sprawy nazywać po imieniu. Kto był katem i zdrajcą, a kto bohaterem. Za to państwu dziękuje - dodał.
x-news.pl, TVN24
- Za świadectwa, za przyjaźń, za zrozumienie, za bohaterstwo. Rzeczpospolita może je docenić poprzez wręczenie odznaczeń. (…) To wiele, a zarazem niewiele - bo życie ludzkie, które ratowaliście, nie ma ceny. Proszę, żebyście przyjęli te odznaczenia jako świadectwo i dowód tego, że Rzeczpospolita jest z Was dumna. Jako świadectwo tego, kim jesteście - powiedział.
Posłuchaj
W czwartek w Markowej, w powiecie łańcuckim na Podkarpaciu, o godz. 17.30, zostanie otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Nosić ono będzie imię rodziny Ulmów - mieszkańców Markowej, zamordowanych 72 lata temu wraz z ukrywaną przez siebie ośmioosobową grupą Żydów. W marcu 1944 roku Niemcy rozstrzelali Józefa i brzemienną Wiktorię oraz szóstkę ich małych dzieci. Swoją obecność na uroczystości potwierdził Andrzej Duda.
IAR, wpolityce.pl, kk
REKLAMA