Migranci i dwustronna współpraca. Druga wizyta prezydenta w Budapeszcie

Dziś rozmowa z prezydentem Węgier, jutro z premierem. Prezydent wraz z małżonką przebywa z oficjalną wizytą w Budapeszcie.

2016-03-18, 13:00

Migranci i dwustronna współpraca. Druga wizyta prezydenta w Budapeszcie

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda przebywa z drugą wizyta w Budapeszcie. Relacja Tomasza Majki/IAR
+
Dodaj do playlisty

Lipcowy szczyt NATO, polityka wschodnia, migracyjna i wspólne projekty infrastrukturalne to tematy piątkowego spotkania w Budapeszcie prezydentów Polski i Węgier - Andrzeja Dudy i Janosa Adera.

W piątek prezydent Duda spotka się także z przedstawicielami polskiego biznesu i Polonią. Pary prezydenckie wezmą udział w otwarciu wystawy "Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu".W sobotę zaplanowany jest ich udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Prezydent Duda spotka się także z premierem Węgier Viktorem Orbanem i przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Koverem.

Dla polskiego prezydenta jest to druga wizyta w Budapeszcie. W październiku ubiegłego roku uczestniczył w węgierskiej stolicy w szczycie Grupy Wyszehradzkiej.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

duda zeman 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Czechach. Zdecydowana deklaracja poparcia dla Polski

- To kontynuacja wizyt prezydenta poprzedzających szczyt NATO w Warszawie oraz wizyt w krajach ABC (Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego) - wyjaśnił prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Na początku tygodnia prezydent złożył oficjalną wizytę w Czechach. W planach w tym półroczu jest także oficjalna wizyta na Słowacji, co zamknie wizyty w krajach Grupy Wyszehradzkiej - zapowiedział Szczerski.

Kryzys migracyjny i polityka wschodnia

Jednym z tematów spotkań na Węgrzech będzie budowa połączeń infrastrukturalnych między krajami Środkowej Europy, by - jak powiedział minister - tworzyć realną wspólnotę interesów. - To ważne, by przedyskutować projekty w zakresie infrastruktury energetycznej, transportowej, środowiskowej między naszymi krajami - zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Rozmowy poświęcone będą też polityce migracyjnej, polityce wschodniej, reformie Unii Europejskiej. - Dobre relacje polegają na tym, że nawzajem rozumiemy różnice swoich polityk. Odmienny jest punkt wyjścia w przypadku Polski i Węgier zwłaszcza jeśli chodzi o gospodarcze powiązania z Rosją - powiedział Szczerski. Natomiast - zaznaczył - w kwestiach bezpieczeństwa, Węgry są częścią koalicji państw wschodniej flanki NATO, które w listopadzie ub. roku przyjęły wspólną deklarację.

- Nawet jeśli kraje, jak Czechy i Węgry, same nie aspirują do tego, by na ich terytorium wzmocnić obecność NATO, to jednocześnie popierają stanowiska i starania krajów, jak Polska, które o taką obecność zabiegają - podkreślił Krzysztof Szczerski.

Przywódcy dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO w deklaracji przyjętej w Bukareszcie wyrazili głębokie zaniepokojenie "trwającą agresywną postawą" Rosji i poparli zrównoważoną obecność NATO w regionie.

REKLAMA

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Pary prezydenckie wezmą udział w inauguracji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Jak powiedział Krzysztof Szczerski, dzień przyjaźni przypada na 23 marca, jednak w tym roku obchody odbędą się tydzień wcześniej. Przypomniał, że ustanowienie dnia przyjaźni odbyło się z inicjatywy prezydentów Polski i Węgier: Lecha Kaczyńskiego i Laszlo Solyoma.

Parlamenty obu krajów 2016 r. ustanowiły rokiem solidarności między obu krajami w związku z 60. rocznicą Poznańskiego Czerwca i późniejszego o cztery miesiące węgierskiego powstania antykomunistycznego.

W czwartek prezydent złożył wieniec i zapalił znicze pod Pomnikiem Katyńskim w Budapeszcie.

Prezydent.pl/You Tube

REKLAMA

Ostatnim elementem wizyty będzie wręczenie odznaczeń obywatelom Węgier zasłużonym dla współpracy polsko-węgierskiej.

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej