Nie żyje ksiądz Jan Kaczkowski. "Pokazywał, że człowiek jest mocniejszy od choroby"
Kapłan od kilku lat chorował na glejaka mózgu. Zmarł w wieku 38 lat.
2016-03-28, 16:46
Posłuchaj
Rozmowę z księdzem Kaczkowskim w Wielką Sobotę wyemitowało Radio Gdańsk (IAR)
Dodaj do playlisty
Tę smutną informację potwierdziła Archidiecezja Warszawska. Ksiądz Kaczkowski odszedł około godziny 13.00, będąc w gronie rodzinnym.
Ksiądz Jan Kaczkowski aktywnie angażował się w działalność społeczną. Był m.in. kapelanem domu pomocy społecznej i szpitala w Pucku. W 2004 roku współzakładał Puckie Hospicjum Domowe, a w 2009 roku został dyrektorem Puckiego Hospicjum im. Ojca Pio. Był też katechetą, a dla studentów prowadził zajęcia z bioetyki.
Archiwalna audycja "Biuro Myśli Znalezionych" z udziałem ks. Jana Kaczkowskiego, część I
REKLAMA
W ostatnich latach ksiądz zmagał się z ciężkimi chorobami, a od urodzenia cierpiał na lewostronny niedowład ciała. O swojej walce z przeciwnościami losu opowiadał m.in. na swoim wideoblogu w internecie oraz na spotkaniach z ludźmi.
W 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ksiądz Jan Kaczkowski był też honorowym obywatelem Pucka. Otrzymał wiele nagród za swoją działalność, m.in. od "Tygodnika Powszechnego" i "Newsweeka".
Archiwalna audycja "Biuro Myśli Znalezionych" z udziałem ks. Jana Kaczkowskiego, część II
Reportaż o księdzu Janie Kaczkowskim >>> Posłuchaj
REKLAMA
Ksiądz Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 roku w Gdyni. Ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne, a w 2007 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych. Ukończył też studia bioetyczne na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Był związany z archidiecezją gdańską.
Na podstawie rozmów z ks. Kaczorowskim powstały książki "Szału nie ma, jest rak" oraz "Życie na pełnej petardzie".
Inicjator Areopagu Etycznego
- Był intelektualistą i człowiekiem wielkiej wiary, który realizował swoje przekonania - wspominał na antenie TVP Info aktor Antoni Pawlicki, którego rozmowa z duchownym stanowiła oś poświęconego mu filmu dokumentalnego "Śmiertelne życie".
Antoni Pawlicki wspomina, że ksiądz Kaczkowski był bardzo aktywny. Jedną z jego inicjatyw był Areopag Etyczny - projekt, który miał pomóc w komunikacji pomiędzy lekarzami i pacjentami, także śmiertelnie chorymi.
REKLAMA
"Choroba może zniszczyć ciało, ale nie ducha"
Informacja o odejściu duchownego poruszyła Janinę Ochojską. W rozmowie z IAR szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej przyznała, że ksiądz Kaczkowski był dla niej autorytetem. Przez trzy lata znajomości starała się czerpać od niego pozytywne nastawienie do życia.
- Ksiądz Kaczkowski dla mnie, osoby niepełnosprawnej, jest przykładem heroicznej walki z chorobą, jak on mówił, na pełnej petardzie - powiedziała. Jej zdaniem pokazał nam, że człowiek jest kimś o wiele mocniejszym od choroby, która go niszczy.
Janina Ochojska współpracowała z księdzem Janem Kaczkowskim między innymi w ramach fundacji Pozytywne Inicjatywy. Podkreślała, że w dalszej działalności na rzecz potrzebujących będzie inspirować się jego zaangażowaniem.
IAR, PAP, bk
REKLAMA