Rusza program "Rodzina 500+". "To duży zastrzyk finansowy"
Dziś startuje rządowy program "Rodzina 500 Plus". Celem programu jest poprawa demografii, ale też ożywienie gospodarki.
2016-04-01, 09:40
Posłuchaj
Premier Beata Szydło: program 500+ wesprze nie tylko rodziny, ale także gospodarkę (IAR)
Dodaj do playlisty
Dziś startuje rządowy program "Rodzina 500+". Celem programu jest poprawa demografii ale też ożywienie gospodarki. Wprowadzenie programu premier Beata Szydło zapowiadała już w swoim expose. Premier Beata Szydło mówiła w radiowej Jedynce, że w tym roku wypłacone zostanie rodzinom ponad 17 miliardów złotych. Dodała, że te pieniądze trafią na rynek i zasilą polską gospodarkę. O korzyściach dla gospodarki płynących z programu mówił także prezydent Andrzej Duda tuż po podpisaniu ustawy 17 lutego.
Powiązany Artykuł
Piątek - pierwszy dzień programu "Rodzina 500+". "Dotrzymaliśmy słowa"
Prezydent zaznaczył, że oprócz poprawy demograficznej sytuacji w Polsce, pieniądze, które rodziny otrzymają na wsparcie w wychowaniu dzieci, trafią na rynek i pobudzą gospodarkę. Zdaniem profesora Juliana Auleytnera z Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej inwestycja w dzieci jest dla gospodarki niezwykle ważna. Rodzina daje gospodarce wielki wkład poprzez dostarczenie pracowników i podatników.
W Nowym Sączu według wstępnych szacunków o wsparcie będzie się starać prawie sześć tysięcy trzysta rodzin. Wśród nich Beata Kotlarz, która z mężem wychowuje pięcioro dzieci. Jak mówi, to duży zastrzyk finansowy bo potrzeby całej rodziny są duże. Pieniądze w pierwszej kolejności będą wydane na buty i ubrania dla dzieci. - dodaje. Następnie na wyprawki szkolne.
Jak złożyć wniosek?
Wnioski o świadczenie będzie można wysyłać pocztą lub złożyć przez Internet za pomocą portalu Empatia, PUE ZUS, ePUAP oraz za pomocą bankowości elektronicznej.
REKLAMA
Jak zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska resort dołożył starań, by system Empatia poradził sobie przy zwiększonym przesyłaniem wniosków, obciążeniu. Do programu włączyło się 21 banków nie licząc banków spółdzielczych. Minister Rafalska podkreśliła, że nie spodziewała się tak dużego zainteresowania świata finansów programem. Banki umożliwią elektroniczne składanie wniosków.
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek podkreśla, że, usprawni to funkcjonowanie programu "Rodzina 500+" w pierwszym, trudnym etapie. Będzie też dla banków bardzo dobrą wizytówką. Prezes Groszek wyraził przekonanie, że banki wypełnią swoje zadanie bardzo dobrze. Wniosek o świadczenie wychowawcze jest bezpłatny. Przy składaniu wniosku nie będzie wymagany skrócony odpis aktu urodzenia dziecka ani akt małżeństwa. Rodzice i opiekunowie na złożenie wniosku mają trzy miesiące. Jeśli zrobią to do 1 lipca włącznie otrzymają wyrównanie od 1 kwietnia.
Program zakłada, że każda rodzina bez względu na dochody będzie mogła otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko. W przypadku jednego dziecka pomoc będzie przysługiwała tym rodzinom, w których dochód na osobę nie przekroczy 800 złotych i 1200 złotych w przypadku dzieci niepełnosprawnych. W skali kraju na realizację Rodzina 500 Plus przeznaczono ponad 17 miliardów złotych.
REKLAMA
Szczegółowe instrukcje oraz wszelkie informacje o programie znajdują się na stronach resortu: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus
IAR, to
REKLAMA