Szef PSL: trzeba znieść embargo UE wobec Rosji
Polskie Stronnictwo Ludowe apeluje o zniesienie unijnego embarga wobec Rosji. Taką uchwałę przyjęła obradująca w Warszawie Rada Naczelna PSL.
2016-04-02, 15:33
Posłuchaj
Szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz mówił po spotkaniu, że to właśnie polscy rolnicy najbardziej cierpią na zakazie eksportu żywności do Rosji. Przekonywał, że obowiązkiem polskiego rządu jest dbanie o interes polskiego rolnictwa.
Powiązany Artykuł

UE zniesie sankcje przeciwko Rosji?
- Nie może być tak, że po kilku latach sprawy polityczne nie zostały wyprostowane pomiędzy Unią Europejską a Rosją, a cierpią na tym polscy rolnicy i przedsiębiorcy. Trzeba embargo znieść, a sprawy polityczne rozwiązywać w inny sposób - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zdaniem szefa Rady Naczelnej PSL Jarosława Kalinowskiego, "polscy rolnicy (po wprowadzeniu embarga) płacą najwyższą cenę, a ich sytuacja dochodowa nie poprawia się, a wręcz się pogarsza". - Trzeba podjąć wszelkie możliwe działania, żeby zdjąć embargo, a kwestie politycznych postulatów UE wobec Rosji egzekwować innymi działaniami - podkreślił.
Zakaz eksportu do Rosji został przez Unię Europejską wprowadzony w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję. W odpowiedzi Moskwa także ograniczyła kontakty handlowe z krajami Unii. Latem 2014 roku ówczesny polski rząd szacował, że embargo spowodowało w polskim rolnictwie straty w wysokości około miliarda złotych. Chodziło tu przede wszystkim o wstrzymanie sprzedaży jabłek oraz innych owoców i warzyw.
REKLAMA
Wprowadzone przez Zachód sankcje gospodarcze obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.
Rosja, w reakcji na sankcje UE, USA i Kanady, wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii.
Rosyjskie embargo odczuło większość europejskich firm, szczególnie działających na rynkach owoców, warzyw oraz nabiału. Jednak zdaniem analityków, na sankcjach o wiele bardziej ucierpiała sama Rosja, a przede wszystkim jej eksporterzy.
IAR/PAP, to
REKLAMA
REKLAMA