Oddali hołd ofiarom zbrodni. IX Katyński Marsz Cieni przeszedł ulicami Warszawy

2016-04-03, 19:16

Oddali hołd ofiarom zbrodni. IX Katyński Marsz Cieni przeszedł ulicami Warszawy
Katyński Marsz Cieni. Foto: PAP/Marcin Obara

- To był hołd dla tysięcy Polaków zamordowanych przez sowietów - mówi Jarosław Wróblewski jeden z organizatorów wydarzenia.

Posłuchaj

Jeden z organizatorów Jarosław Wróblewski o Katyńskim Marszu Cieni/IAR
+
Dodaj do playlisty

Sprzed Muzeum Wojska Polskiego, kilkuset rekonstruktorów z blisko 50 grup, w mundurach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Policji Państwowej, eskortowanych przez NKWD, wyruszyło w niemym pochodzie ulicami centrum stolicy.

Dariusz Goźliński z grupy rekonstruującej 27. Pułk Ułanów imienia Stefana Batorego w marszu szedł po raz czwarty. Jak mówi, najmocniej przeżył moment upamiętniający egzekucję. Goźliński przypomina, że w reprezentowanej przez niego formacji zginęło aż 98 procent oficerów.

Historyczny pochód prowadził oryginalny samochód NKWD tak zwany "czarny woron". Takie pojazdy woziły polskich oficerów w katyńskim lesie.

Marsz wyruszył sprzed Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Jego trasa prowadziła przez Trakt Królewski i Stare Miasto na Muranów, przed Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

W jego trakcie odczytano korespondencję obozową i zapalono znicz ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Zobacz serwis specjalny:
katyń.jpg
Katyń

Była także odczytana lista zabitych oficerów, wspominano również zamordowanych kapelanów.

Warszawiacy podkreślali, że przez lata robiono wszystko, aby zapomnieć o zamordowanych. Dlatego ważne jest, aby o nich teraz przypominać Polakom.

Zbrodnia katyńska

Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD - wykonując uchwałę Józefa Stalina i jego politbiura z 5 marca 1940 roku - rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego.

Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski: oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni.

HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>

3 kwietnia NKWD rozpoczęło likwidację obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach - obozów w Ostaszkowie (4 kwietnia) i Starobielsku (5 kwietnia).

Z Kozielska 4 404 jeńców przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy.

3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach.

6 287 jeńców z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie, obecnie Twer, a pochowano w miejscowości Miednoje.

***

Organizatorami IX Katyńskiego Marszu Cieni są Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław" i Instytut Pamięci Narodowej.

IAR, IPN, PAP, kk,iz

Polecane

Wróć do strony głównej