Wiceszef Komisji Europejski i sekretarz generalny Rady Europy z wizytą w Polsce

Frans Timmermans i Thorbjoern Jagland będą rozmawiać z władzami w Warszawie o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

2016-04-04, 06:24

Wiceszef Komisji Europejski i sekretarz generalny Rady Europy z wizytą w Polsce
Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland. Foto: Πρωθυπουργός της Ελλάδας/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Posłuchaj

Beata Szydło jest zadowolona z planowanego na przyszły tydzień przyjazdu do Polski sekretarza generalnego Rady Europy i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jako pierwszy - w poniedziałek - do Polski przyleci sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans będzie gościł w naszym kraju we wtorek.

"To oczywiście dobry znak"

Czytaj więcej:
TrybunałKonstytucyjny 1200 free.jpg
Spór wokół TK

- Nieuchronnie będzie dyskusja o opinii Komisji Weneckiej i sytuacji dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego - powiedział rzecznik Jaglanda Daniel Holtgen.

- To oczywiście dobry znak, że możemy prowadzić bezpośrednią wymianę opinii z polskimi władzami w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - stwierdziła rzeczniczka KE Mina Andreewa.

W środę Komisja Europejska ma wrócić do debaty o sytuacji w Polsce, po tym jak 11 marca Komisja Wenecka przyjęła opinię w sprawie TK. W styczniu KE wszczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności.

REKLAMA

Komisja Wenecka w swojej opinii skonkludowała, że osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego "podważa demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.


Mina Andreeva, rzeczniczka Komisji Europejskiej (x-news.pl, TVN24)

Rozmowa również o mediach

Innym tematem rozmów mają być zmiany, jakie zaszły w polskich mediach publicznych.

- Będziemy rozmawiać z ministrem kultury o prawie medialnym. Jagland zaproponował, by eksperci Rady Europy pracowali wspólnie z polskimi władzami w tej sprawie. Będziemy chcieli przedyskutować naszą ofertę współpracy - zapowiedział Holtgen.

Na początku stycznia Jagland napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraził zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i zaproponował dialog z ekspertami RE do spraw wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę.

Mimo zastrzeżeń nowela, która przewidywała wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia, weszła w życie.

Sekretarz generalny Rady Europy spotka się z prezydentem, premier Beatą Szydło, ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim.

REKLAMA

Na wtorek rano planowane jest spotkanie Jaglanda z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. Sekretarz ma też spotkać się w Warszawie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

KE na razie nie podała z kim w Warszawie będzie rozmawiał Timmermans.

Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego

19 listopada 2015 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Dzień później Senat poparł nowelizację. Tego samego dnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wcześniej klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekty pięciu uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 8 października (przez poprzedni Sejm). Na ich miejsce nowy Sejm wybrał Julię Przyłębską, Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego. Prezydent odebrał od nich ślubowanie.

3 grudnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że poprzedni Sejm w październiku wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją (w miejsce tych, których kadencja kończyła się w grudniu). Wybór pozostałej trójki (w miejsce tych, których kadencja skończyła się w listopadzie) był z nią zgodny.
Wyrok nie doprowadził do zmian w składzie sędziowskim.

Zaś 9 marca Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, jest niekonstytucyjnych. W ocenie polityków PiS posiedzenie Trybunału było niezgodne z prawem.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej