Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w tym miesiącu w Polsce?
Są plany, by szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przyleciał do Polski jeszcze w tym miesiącu. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie o rozmowach Warszawy z Brukselą w tej sprawie.
2016-04-06, 15:30
Posłuchaj
Frans Timmermans o sporze o TK [tłum: Istnieje wola do dialogu ze strony wszystkich stron zaangażowanych w tę sprawę , by znaleźć drogę wyjścia z kryzysu. Rozwiązanie jest pilnie potrzebne. Punktem wyjścia do dialogu powinno być pełne poszanowanie ram konstytucyjnych]/IAR
Dodaj do playlisty
Do złożenia wizyty zaprosiła szefa Komisji Beata Szydło. Premier zrobiła to na spotkaniu z Jean-Claude'em Junckerem na marginesie marcowego szczytu Unii Europejskiej.
Powiązany Artykuł
Spór o Trybunał Konstytucyjny
- Polska ma bardzo dużo spraw, które w tej chwili chcemy poruszać z Komisją Europejską. To są sprawy przede wszystkim dotyczące gospodarki, górnictwa, CO2, rolnictwa, delegowania pracowników - wyliczyła premier.
- Kwestii gospodarczych, które są w obszarze zainteresowania KE, również naszym, jest bardzo dużo - podkreślała Beata Szydło.
Podczas wizyty omówiona zostanie też zapewne tak zwana procedura kontroli praworządności przeciwko Polsce uruchomiona przez Brukselę w połowie stycznia w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jedną z podstaw jest opinia w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego przyjęta przez Komisję Wenecką - organ doradczy Rady Europy.
W opinii KW czytamy, że "osłabianie efektywności TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń Trybunału.
REKLAMA
EBS/x-news
Komisja Europejska zdecydowała o rozpoczęciu tak zwanej procedury kontroli praworządności, ochrony państwa prawa, w związku z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego. Po tym przewodniczący KE mówił, by nie dramatyzować w związku z rozpoczętą procedurą, ale by rząd potraktował poważnie zastrzeżenia Komisji.
Zapewniał, że Bruksela jest nastawiona na dialog z rządem w Warszawie. Jak dodał, ostatnio jednak KE ma wątpliwości i chce wyjaśnić, czy są uzasadnione.
W środę wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans przedstawił na kolegium komisarzy wnioski ze swojego pobytu w Polsce, gdzie rozmawiał o TK i mediach publicznych. - Wola do dialogu jest, ale nie ma pełnej zgody co do tego, co powinno być punktem wyjścia - mówił o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Wiceszef KE: rozwiązanie ws. TK jest pilnie potrzebne
Podkreślał, że spór powinien zostać pilnie rozwiązany. Zapewnił, że jest gotowy w ciągu dwóch tygodni ponownie udać się do Polski na rozmowy.
Przypadek Polski jest pierwszym, gdy unijna procedura dotycząca praworządności została uruchomiona.
9 marca Trybunał Konstytucyjny orzekł, że cała nowela ustawy o TK autorstwa Prawa i Sprawiedliwości narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej 16 zapisów. Zdania odrębne złożyli Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.
IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA