Rezolucja Parlamentu Europejskiego o Polsce w środę

Tak zdecydowali przewodniczący wszystkich grup politycznych. Potwierdzili tym samym decyzję sekretarzy frakcji. Rezolucja ma dotyczyć sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

2016-04-07, 13:59

Rezolucja Parlamentu Europejskiego o Polsce w środę
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 /Wikimedia Commons

Posłuchaj

Rezolucja PE ws. Polski w środę. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Z informacji Polskiego Radia wynika, że przeciwko przyjęciu rezolucji była grupa europejskich konserwatystów, do której należą europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, a także eurosceptyczna grupa Marine Le Pen. Natomiast za przyjęciem dokumentu opowiedziały się pozostałe frakcje, w tym te największe - chadecy, do których należą deputowani Platformy Obywatelskiej i PSL, socjaliści, do których należą europosłowie SLD, a także liberałowie i zieloni.

Rezolucja ma dotyczyć sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, a pod uwagę ma być wzięta opinia Komisji Weneckiej - tego chcą chadecy, choć o ostatecznym kształcie zdecydują przedstawiciele wszystkich grup politycznych. Nieoficjalnie wiadomo, że od kilku dni prowadzone są rozmowy w tej sprawie. W przyszłym tygodniu, tak jak się tego spodziewano, będzie głosowana wyłącznie rezolucja, nie poprzedzi jej debata.

Europosłowie już dyskutowali o sytuacji w Polsce, w połowie stycznia i wtedy w debacie wzięła udział premier Beata Szydło.

Spór wokół TK

19 listopada 2015 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Dzień później Senat poparł nowelizację. Tego samego dnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw

REKLAMA

Powiązany Artykuł

TrybunałKonstytucyjny 1200 free.jpg
Spór o Trybunał Konstytucyjny

 

Wcześniej klub Prawa i Sprawiedliwości złożył projekty pięciu uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 8 października (przez poprzedni Sejm). Na ich miejsce nowy Sejm wybrał Julię Przyłębską, Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego, Piotra Pszczółkowskiego. Prezydent odebrał od nich ślubowanie.

3 grudnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że poprzedni Sejm w październiku wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją (w miejsce tych, których kadencja kończyła się w grudniu). Wybór pozostałej trójki (w miejsce tych, których kadencja skończyła się w listopadzie) był z nią zgodny.
Wyrok nie doprowadził do zmian w składzie sędziowskim.

Zaś 9 marca Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, jest niekonstytucyjnych. W ocenie polityków PiS posiedzenie Trybunału było niezgodne z prawem.

W pierwszej połowie marca Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy, przyjęła opinię na temat sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii jest też mowa o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

W styczniu Komisja Europejska wszczęła wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa, której celem jest zbadanie, czy sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego nie zagraża zasadom praworządności.

REKLAMA

IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej