Korea Północna przygotowuje się do kolejnej próby jądrowej? Może do niej dojść już na początku maja
Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie powiedziała, że są oznaki świadczące o tym, że reżim w Pjongjangu przygotowuje się do nowej próby jądrowej. W niedzielę źródła w rządzie informowały o wzmożonej aktywności w północnokoreańskim ośrodku testowym.
2016-04-18, 10:14
Park wyraziła przypuszczenie, że Korea Północna może przeprowadzić test atomowy, by podnieść morale obywateli w czasie, gdy kraj zmaga się ze skutkami surowych sankcji gospodarczych, jakie społeczność narodowa nałożyła po poprzedniej, czwartej próbie jądrowej i wystrzeleniu rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.
Prezydent nie wyjaśniła, jakie konkretnie sygnały świadczą o przygotowaniach do takiej próby, ale według mediów rozkazała wojsku, by było gotowe do zareagowania na prowokacje Korei Płn.
Powiązany Artykuł
Pentagon: ostatnia próba rakietowa Korei Płn. to porażka
Spekulacje na temat kolejnej próby jądrowej zaczęły narastać w marcu, gdy północnokoreański przywódca Kim Dzong Un nakazał test głowicy jądrowej i pocisków balistycznych zdolnych do jej przenoszenia. Rozkaz ten padł kiedy odbywały się coroczne manewry wojsk USA i Korei Płd., które Pjongjang potępił jako ćwiczenia przed inwazją.
Zdaniem analityków próba atomowa może zostać przeprowadzona przed zaplanowanym na początek maja zjazdem rządzącej Partii Pracy Korei, który Kim Dzong Un może wykorzystać do pochwalenia się postępami w rozwijaniu północnokoreańskiego programu atomowego.
REKLAMA
W niedzielę południowokoreańska agencja Yonhap podała, powołując się na źródła w rządzie w Seulu, że od początku kwietnia obserwowana jest wzmożona aktywność w podziemnym ośrodku testowym Punggye-ri, na północnym wschodzie Korei Płn., gdzie przeprowadzono cztery poprzednie próby. Według źródła "częstotliwość przemieszczania się pojazdów, pracowników i sprzętu w ostatnim czasie wzrosła dwu-, a nawet trzykrotnie" na terenie ośrodka.
W ocenie południowokoreańskiej armii Korea Płn. jest gotowa pod względem technicznym do kolejnej próby jądrowej i przeprowadzenie jej zależy od politycznej decyzji władz.
Ostatnia jak dotąd próba Korei Płn. z wykorzystaniem ładunku atomowego miała miejsce 6 stycznia br. Reżim twierdzi, że przeprowadził wówczas pomyślnie test bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Sukces próby zakwestionowali zagraniczni eksperci.
W odpowiedzi na próbę jądrową oraz wystrzelenie przez Pjongjang w lutym rakiety balistycznej dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę, Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Koreę Płn. kolejne surowe sankcje.
REKLAMA
TVN24/x-news
pp/PAP
REKLAMA